2 bin yıllık kaya mezarları turizme açılıyor

Tarih 23 Şubat 2017
976 okunma


2 dk, 38 sn de okuyabilirsiniz.

2 bin yıllık kaya mezarları turizme açılıyor
Şanlıurfa’da tarihi mağaralarda ortaya çıkarılan yaklaşık 2 bin yıllık kaya mezarları, kent turizmine kazandırılıyor.

Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan tarihi kent, Türkiye’de inanç ve kültür turizminin önemli merkezlerinin başında geliyor.

Tarihi mekanlarıyla açık hava müzesini andıran kentte, daha önce gecekondu tipi evlerin bulunduğu Kale Eteği ve Kızılkoyun bölgelerinde başlatılan restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarında tarihi mağaralar gün yüzüne çıkarıldı.

Her iki bölgede yürütülen çalışmalar kapsamında mağaralar içinde 113 kaya mezarı bulundu.

İl kültür ve turizm ve müze müdürlükleri ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin iş birliğiyle devam eden çalışmalarda ortaya çıkarılan çok sayıda figür, 4 taban mozaiğinin de içinde yer aldığı kaya mezarı odalarının, yakın zamanda turizme kazandırılması için çalışma yürütülüyor.

Kültür kenti

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin birçok medeniyete ev sahipliği yapması dolayısıyla bir kültür kenti olduğunu söyledi.

Yapılan her kazıda mutlaka bir döneme ait tarihi eserlerin ortaya çıktığını belirten Çiftçi, “Kale eteği bölgesinde yaptığımız restorasyon ve çevre düzenlemesi sırasında içinde kaya mezarlarının yer aldığı 72, Kızılkoyun bölgesinde de 61 mağara bulundu. Bu mağaralardaki kaya mezarları M.S. 1. yüzyıl dönemine ait. Bir nevi Şanlıurfa’da Edessa Kralı Abgar döneminin yaşandığı, o dönemin kültürünün işlendiği bir hazine olarak karşımıza çıkıyor. Bu mağaralarda bulunan antik kaya mezarlarının tabanında o döneme ait figürlerin işlendiği mozaik bulundu. Yani bu dönemde yaşayan aileler öldükten sonra bu mağaralardaki kaya mezarlarına defnedilmiş durumda.” diye konuştu.

Tapınak görünümlü kaya mezarı

Şanlıurfa Müzesinde görevli Arkeolog Bekir Çetin de bölgenin Edessa kentinin nekropolü (mezarlığı) olarak bilindiğini belirtti.

Yürüttükleri çalışmalarda yerin 3 metre altında bugüne kadar ortaya çıkarılmayan kaya mezarlarını bulduklarını bildiren Çetin, şöyle konuştu:

“Bu derinlikteki kaya mezarları biraz daha korunmuş durumda. Burada özellikle giriş kısmı hiç açılmamış bir kaya mezarımız var ki bu kaya mezarı tapınak görünümlü. Bunun benzeri Güneybatı Anadolu’da karşımızda çıkmakta. Burada içinde 2-3 odalı kaya mezarlarının olduğu yerlerdir. Kaya mezarlarının girişinde sütun ve çeşitli süslemeler dikkati çekiyor. Bazı mezar odalarında üst kısmı insan alt kısmı yılan olan triton denilen Yunan mitolojisindeki sahneyi görebiliyoruz. Bu kaya mezarı mağaralarının Şanlıurfa turizmi için önemli olduğunu göstermektedir. Burayı turizme ve Şanlıurfa’ya kazandırma çalışıyoruz.”Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

İlginizi Çekebilir
391 Yıllık Bonsai Ağacı Hala Yaşıyor

391 Yıllık Bonsai Ağacı Hala Yaşıyor

1 Haziran 2017
1.410 okunma
Einstein ve Bilinmeyen İcatları

Einstein ve Bilinmeyen İcatları

20 Nisan 2017
1.065 okunma
Dünyanın En İlginç Anıtları

Dünyanın En İlginç Anıtları

31 Mart 2017
970 okunma
Einstein İkizler Paradoksu

Einstein İkizler Paradoksu

17 Mart 2017
1.220 okunma
Gaffar Okkan Kimdir?

Gaffar Okkan Kimdir?

11 Mart 2017
1.027 okunma
Nene Hatun, Kahraman Türk Kadını

Nene Hatun, Kahraman Türk Kadını

8 Mart 2017
1.262 okunma
En Tuhaf Nesneler

En Tuhaf Nesneler

28 Şubat 2017
1.094 okunma