26 Yıl Önce Aldıkları Yağmur Ormanını Doğaya Kazandıran Çift

Hayvanlar, Tarım 3 Haziran, 14:00'de eklendi

Pamela Gale Malhotra ve eşi Anil Malhotra, Hindistan’daki tek özel yaban hayatı kutsal alanına sahip olan Sai Sanctuary’ye ev sahipliği yapıyor. 1991 yılından beri ormanları ve vahşi yaşamı yeniden canlandırıyor ve koruyorlar. SAI Sanctuary,  300 dönümlük araziye sahip ve üzerinde yaban hayatı içeren bir bölge. Bu bölge Asya filleri ve Bengal kaplanları da dahil olmak üzere 200’den fazla nesli tükenmekte olan bitki ve hayvan türü içeriyor.

Pamela; “Buraya ilk geldiğimizde, bize satılan toprakların büyük bir kısmı terk edilmiş topraklardı.” diyerek bu büyük 26 yıllık hikayeyi anlatıyor. “Çeltik tarlaları, kahve ve kakule alanları da terk edilmişti. Bir çok alanda ormanlaşma yok olmuştu. Ve bu bölgeyi eski haline geri getirmek çok çok bakım, enerji,  zaman ve yıl aldı. ” diyor.

Kodagu bölgesi, kutsal alanın bulunduğu Hindistan’ın orman örtüsünde dramatik bir düşüş yaşanmıştır. 70’li yıllarda %86’dan bugün %16’ya kadar gerilemiştir. Pamela, bunun sadece bu bölgede değil Hindistan’ın güneyindeki bölgelere varana kadar yağış modeli ve su temini üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söylüyor.

Çift, ormanların hayvanlara sığınabilecekleri alan oluşturduğunu ve hayvanların ormanları sağlıklı tutabilmesini sağlayacak çevrenin bir araya getirdiğini söyleyebilirsiniz. Pamela, “İkimiz de kutsal alana girdiğimizde muazzam bir sevinç hissediyoruz” dedi. “Hayatımda yapmış olduğum başka hiçbir şeyde böyle bir sevinci hiç yaşamamıştım.”

İşte Hindistanda bulunan bu bölgeden önceki ve sonraki halini içeren fotoğraflar.

Güney Hindistan’daki ormanların yok olduğu Kodagu bölgesi.

Pamela Gale Malhotra ve eşi Anil Malhotra bu bölgeyi doğaya kazandırmayı başardılar.

O zamandan beri, ağaç dikiyorlar ve kutsal alanı genişletiyorlar. Artık 300 dönüm üzerinde ve yaban hayatına ev sahipliği yapıyor.

“Buraya ilk geldiğimizde, bize satılan toprakların çoğu terk edilmiş topraklardı.”

“Terk edilmiş pirinç tarlaları, kahve ve kakule alanları da mevcuttu.”

“Ormanı dolaştığımı hatırlıyorum, ancak kendi ayaklarımızın sesi dışında hiç bir şey duymuyorduk.”

“Şimdi, sesli ve canlı bir yer.”

Pamela, ormanın korunmaya alınmasını ve genişletilmesine devam edilmesini umuyor.

“İkimiz de kutsal alanda yürüdüğümüzde muazzam bir sevinç hissediyoruz.”

İşte Çiftin Doğaya Kazandırdıkları Bölgenin Videosu.

 

Kaynak:Bored Panda

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.