Çin, Beyaz Boyalı Hatlarda Giden Sürücüsüz Trenini Tanıttı

Bilim & Teknoloji 9 Haziran, 14:00'de eklendi

Çin, otobüs, tramvay ve treni bir arada toplayan yeni ‘ART’ tren dizaynıyla bir Dünya ilkine imza attı. Tren normal metal raylarda hareket etmek yerine, yol üzerinde boyalı beyaz çizgileri algılayarak hareket ediyor.

ART, Özerk Raylı Hızlı Geçiş’in (Iron Rail Transit) temsilcisi ve üreticisi olan Çin demiryolu transit firması CRRC’ye “akıllı otobüs” diyor. Şoförsüz 30 metrelik otobüs tamamen elektrikli ve tam şarjla 40km’yi aşabiliyor. Kaldırımdaki beyaz çizgilerle yönlendirilirken yolundaki sensörler (araç üzerindeki sensörlerle birlikte) ‘sanal rayları’ takip etmeye yardımcı oluyor ve gerçek zamanlı olarak çevresine ve beklenmedik durumlara hızlı tepki gösterebiliyor.

İlk model, üç vagonda 300 yolcu kapasitesine sahip (gelecek yapılandırmalarda 500’e kadar), metal raylar yerine kauçuk lastikler kullanıyor.

Tasarım, son derece pahalı metro veya tramvay projelerinden daha uyguna mal oluyor. Çin devlet medyası Xinhua tarafından hazırlanan bir rapora göre, metro hattı maliyeti 102 milyon dolara mal olurken standart bir ART otobüsü yaklaşık 2 milyon dolara mal oluyor.

Çin’in Zhuzhou kentinde 4 mil (6,5 km) ART hattı 2018 hizmete girmiş olacak.

Kaynak:Bored Panda

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: