Cinsel Saldırıda Kıyafet Ne Kadar Etkili?

Sağlık, Sanat 29 Nisan, 02:16'de eklendi


Cinsel saldırı kurbanlarına ne giydikleri sorulduğunda sanki farklı bir şey giyilseydi bu olayı önleyebileceği ima ediliyor. Mağdurun suçlanması ise sorumluluğu failden alıp kurbanın omuzlarına koyar. Bu yüzden cinsel saldırının yalnızca mağdur tarafından önlenebileceği efsanesine karşı savaşmak için, saldırı sırasında mağdurların ne giydiğini gösteren bir sanat sergisi yapıldı.

Bu tür bir sergi oluşturma fikri, Dr. Wyandt-Hiebert ve Bayan Brockman’ın, cinsel şiddet ve yakın partner şiddetinden kurtulan avukatlarının, bir konferansa katılmasıyla orada Dr. Mary Simmerling’in yazdığı “Ne Giydiğimi” şiirini okumasıyla doğdu ve şiirin görsel temsilini yaratmaya karar verdiler. Avukatlar, hayatta kalanlara “Ne Giydin?” Adlı sanat enstalasyonu ile geldiler. İlk kurulum 2014 yılında Arkansas Üniversitesi’nde yapıldı. Üniversite öğrencileri, cinsel tacize uğradıklarında giydiklerinin kısa açıklamalarını paylaşarak sergiye katıldılar. Kurulumun amacı insanlara kıyafetlerini değiştirmenin cinsel şiddeti durdurmayacağını göstermekti.

Bu kurulum fikri yakalandı ve bir çok tesise ilham verdi. “Ne giyiyordun?” bir üniversite kampüsünden diğerine seyahat etti. Mağdurun suçlanması sorunu hakkında bir konuşma başlatıldı. Bu kurulumdaki sergilerden bazılarını görmek için aşağı kaydırın.


“Bir güneş elbisesi. Aylar sonra, annem dolabımın önünde duracak ve elbiselerimi asla giymediğimden şikayetçi olacaktı. Altı yaşındaydım. ”

“Bir silah taşıyordum ve bu aslında bir şeyleri önlemek için yeterdi.”


“Bir pantolon ve elbise gömleği. İletişim sınıfımda o gün bir sunum yapmak zorunda kaldım. Tecavüzden sonra kıyafetlerimi hastanede aldılar. Onlara ne olduğundan emin değilim. ”


“Bir mayo. Bütün gün nehirde kano yapıyorduk. Gerçekten eğlenceli bir zamandı. Sonra kıyafet değiştirmeye çalışırken çadırıma geldiler. ”

“En sevdiğim sarı tişörtüm ama hangi pantolonu giydiğimi hatırlamıyorum. 
Kafamın karıştığını ve sadece kardeşimin odasını terk etmek ve çizgi filmimi izlemeye gitmek istediğini hatırlıyorum. ”


“Tişört ve kot pantolon. Hayatımda üç farklı insan tarafından üç kez oldu. Her zaman bir tişört ve kot pantolon giyiyordum. ”


“Olaydan birkaç gün sonra işimi özledim. Patronuma söylediğimde bana bu soruyu (ne giydiğimi) sordu. ‘Bir tişört ve kot pantolon, basketbol maçında ne giyersiniz?’ Dedim.
Çıktım ve bir daha geri dönmedim. ”

“(1) 18 yaşında kot pantolon ve tişört. 
(2) Kuzenimin babası tarafından 5 yaşında çocuk elbisesi.”


“Bir tişört ve kargo pantolon. Komik; daha önce kimse bana tecavüz edilip edilmediğini, eşcinsel olduğumu ya da savaştığımı sormamıştı. Ya da ‘bunun benim başıma gelmesine izin verebileceğimi’ asla sormadılar. Sadece benim kıyafetlerimle ilgili olup olmadığını soruyorlar.”
“Haki şort ve pamuklu bir tişört giyiyordum. Bir randevudan sonra beni evine gitmeye ikna etti. Bana bir arkadaş tarafından elbiseleri saklamam söylendi. Hala dolabımda saklı bir çantadalar.”
“Kot pantolon ve mavi tişört giyiyordum. Bazen kickboks yaparken ya da iddialı olmak istediğimde mavi giyiyorum. Bugün safra mavi giyiyorum, en sevdiğim rengi alamazlar. Bunlar benim. “


“Jean şort ve tişört giyiyordum. 
İşi bitirene kadar arabamdan çıkmama izin vermedi. 
Eve gelir gelmez o gömleği çöpe attım. ”

“Balo elbisem.Bunun daha fazla açıklamaya ihtiyacı var mı bilmiyorum… ”


“Beyaz tişört ve siyah basketbol şortları. Her zaman aynı kıyafetti. Ona güvenmiştim.
Annem de ona güvenmişti. ”

“Jean gömlek, kot pantolon ve Toms. Bunu onlara söylediğimde herkese çok karışık görünüyor. Ne dediğimi anlayamıyorlar gibi. Ne giydiğimi anlayamıyorlar. Neredeyse komik.
Neredeyse.”


“Ben bir sari giyiyordum. En çok giydiğim şey.
İçimde rahat ettiğim buydu. Bana evi, ailemi, kimliğimi hatırlattı. 
Şimdi bana onu hatırlatıyor. ”

Kaynak:BoredPanda

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.