Çocuklarda Televizyon İzleme Alışkanlığı Nedir?

Sağlık 20 Ocak, 19:08'de eklendi

Çocuklarda Televizyon İzleme Alışkanlığı Nedir?

Çocuklar genel olarak küçük yaşlarda televizyon, tablet, telefon gibi hareketli, renkli görsellerle zaman geçirmeyi severler. Peki bunlar doğru mu?

Çocuklarda Televizyon İzleme Alışkanlığı Nedir?

 

Elektromanyetik dalgaların hapsolduğu televizyon, görsel iletişimin haricinde anneler için bir dadıdan yada yardımcıdan farksızdır. Bir yandan çocukların bakımlarını üstlenirken diğer yandan da işleri yapmak için onların oyalanması gerekiyor.  Bu nedenle televizyon, birçok annenin yardımcısıdır.

Çocuklarda Televizyon İzleme Alışkanlığı Nedir?-8tirfbdisk

Çocukların iyi ve kötü ayırt etmeden devamlı resimleri değişen bu elektronik kutudan nasıl etkilenebileceklerini fark etmeden, bu renkli kutunun önüne terk etmemeliyiz. İş temposu, hayat şartları, yorgunluk ve hastalık derken kendinizce haklı bir şekilde çocuklarla ilgilenemediğiniz zaman tek çözüm televizyondur.

 

Çocuklar en çok neden reklamları severler?

Çocuklarda Televizyon İzleme Alışkanlığı Nedir?-619av99ld7

 

Televizyon programları içinde en renkli ve en çok değişen kareler reklamlardır. Reklamların ses ve müziklerinin inişli-çıkışlı olması çocukların dikkatini çekmemesi imkânsızdır. Bu nedenle bazen, bebeklerin ve çocukların duyuları şok olabilmektedir.

 

Çocuklar nasıl ve hangi yaşta etkilenirler?

Çocuklarda Televizyon İzleme Alışkanlığı Nedir?-nb8ygaxmfs

 

anne karnında bebek, algılamaya başlar. Bu nedenle 0–3 yaş arası çocukların sadece televizyonla oyalandığını sanmayın. Bu dönem onlar için oldukça önemlidir. Televizyonda gördüğü her şeyi çok rahat öğrenebilirler. Gereksiz ve saçma bilgileri de tabi…

Çocuklarda Televizyon İzleme Alışkanlığı Nedir?-7mloe2zsjs

 

Duygusal ve zihinsel alışkanlık yanında sosyal olarak da etkilenebilirler. Bu yaşlarda karakteri yavaş yavaş oluşacağı için, 0–3 yaş arası bebek gelişimi için oldukça önemlidir. Uzman açıklamalarına göre televizyonun özellikle iki yaş altındaki çocuklarda hiçbir olumlu etkisi olmadığıdır.

Çocuklar nasıl ve hangi yaşta televizyon izlemelidir?

Çocuklarda Televizyon İzleme Alışkanlığı Nedir?-cpslznt907

 

0–3 yaş arasındaki riskli dönemi atlatmış çocuklar, genel olarak 2 yaşından sonra uygun ve kısıtlı programları izleyebilirler. Çünkü 2 yaşını atlatmış çocuklar, belirli bir zihin gelişimini tamamlamıştır. Ayrıca konuşmaya da başlamış olur. Çocukların; düzenlenmiş bir saat planı ve seçilmiş özel çocuk programları ile televizyonla olan ilişkisi sağlıklı bir hale getirilebilir. Buna paralel; onlar televizyon izlerken bir yandan onların algılama kabiliyetleri geliştirebilmek için seyrettikleri programa ait soru sormak, gelişimleri açısından büyük önem taşır.

Çocuklarda Televizyon İzleme Alışkanlığı Nedir?-exhlvxwtjc

 

Size en çok ihtiyaç duydukları zamanda çocuklarınızı televizyon önüne terk etmeyin…

Çocuklarda Televizyon İzleme Alışkanlığı Nedir?-lpz8ed9d7r

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: