Depresyon Fiziksel Bir Rahatsızlık Mı?

Bilim & Teknoloji, Sağlık 16 Kasım 2016
1.901 okunma


2 dk, 57 sn de okuyabilirsiniz.

Bilim İnsanları Depresyonun Tamamen Fiziksel Bir Rahatsızlık Olduğunu Söylüyor!

Depresyonu hepimiz yaşanan olaylar neticesinde gelişen bir çökkünlük hissi, yani tamamen zihinsel bir problem olarak biliriz ve günlük yaşamda da bu anlamda kullanırız. Ancak bilim insanlarının son yaptığı beyin görüntüleme çalışmaları, depresyonun tamamen beyinde meydana gelen bir anomali olduğunu ortaya koyuyor…

Depresyon bugün dünya genelinde her 4 insandan 1’ini hayatı boyunca en az bir kez etkileyen ciddi bir duygudurum bozukluğudur.

Örneğin ABD’de her yıl 20 milyon yetişkin depresyonla mücadele etmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanan bu bozukluk, aynı zamanda kişileri soğuk algınlığı gibi diğer rahatsızlıklara karşı daha savunmasız hâle getirmektedir.

Uzun süre şiddete, ihmâle, tacize ya da fakirliğe maruz kalmanın tetikleyebildiği bu rahatsızlıktan dünya genelinde 350 milyon insan muzdariptir.

Depresyonun etkilemediği herhangi bir yaş, coğrafi bölge, demografik ya da sosyal pozisyon bulunmamaktadır. Tarihte Ludwig van Beethoven, John Lennon, Edgar Allan Poe, Mark Twain, Georgia O’Keefe, Vincent van Gogh, Ernest Hemmingway, F. Scott Fitzgerald ve Sylvia Plath gibi ünlü isimlerin de mücadele ettiği bilinen bu bozuklukla ilgili elde edilen yeni veriler ise oldukça ilginç…

İngiltere’nin Warwick ve Çin’in Fudan Üniversitesi’nden araştırmacılar, depresyonun bilinenden çok daha fazlasına işaret ettiğini kanıtladı ve depresyonun beyinde etkilediği bölgeyi tespit etti.

Hem Warwick, hem de Fudan Üniversitesi’ndeki araştırma ekibinin bir üyesi olan Jianfeng Feng, bu duygudurum bozukluğuyla ilgili şunları söylüyor:

“Brain” isimli nöroloji dergisinde yayımlanan çalışmaya göre depresyon, beyinde bulunan belirli bağlantı noktalarının değişmesi sonucunda ortaya çıkıyor.

Beynin depresyondan sorumlu olan kısmına orbitofrontal korteks ismi veriliyor ve beynin bu bölgesindeki nöral bağlantılarda meydana gelen değişimler depresyona sebep oluyor.

Beyin görüntülemesi için yüksek hassasiyetli MRI kullanan araştırmacılar, toplamda 900 kişi üzerinde çalıştı.

Bu kişilerin 421 tanesini majör depresif bozukluktan muzdarip olan insanlar oluşturuyordu. Elde edilen görüntülemeler gösterdi ki kayıp hissi ve düşük özsaygı gibi durumlar, direkt olarak beynin söz konusu bölümü (OFC) ile ilgiliydi.

Orbitofrontal korteks iki kısımdan oluşuyor ve bu farklı kısımlar, farklı tecrübeler neticesinde tetikleniyor.

Korteksin orta kısmı, bir ödül aldığımız zaman aktive oluyor ve bu kısım majör depresif bozukluktan muzdarip olan insanlarda düşük fonksiyon gösteriyor. Bu durum da depresyon yaşayan insanların neden bir tür kayıp, hayal kırıklığı hissi ve özsaygı yitimi yaşadığını açıklıyor.

Yapılan araştırmalar, korteksin yan kısımlarının ise depresyondan muzdarip olan insanlarda aşırı aktive olduğunu ortaya koydu.

Korteksin bu kısımlarının ise cezalandırma ile ilgili olduğu bulgulandı. Bu bölüm, aynı zamanda kişinin benlik bilinci ve hafızasıyla ilgili bölümlerle güçlü bir bağ içinde ve bu sebeple kişinin kendisiyle alakalı kötü hissetmesine ve kötü anıları daha kolay hatırlamasına sebep oluyor.Bu çalışma önümüzdeki zamanlarda dünya çapındaki milyonlarca insana tedavi olanağı sunabilir ve depresyon bu sayede dünya yüzeyinden silinebilir!

Bizi Facebooktan Takip Etmek İçin Tıklayınız

Bizi Twitterdan Takip Etmek İçin TıklayınızYorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

İlginizi Çekebilir
Avrupa’nın İlk Sualtı Restoranı

Avrupa’nın İlk Sualtı Restoranı

4 Kasım 2017
1.171 okunma
Hologram Cihazı Nasıl Yapılır?

Hologram Cihazı Nasıl Yapılır?

27 Nisan 2017
1.499 okunma
Farklı Konularda Bilgiler

Farklı Konularda Bilgiler

26 Nisan 2017
1.335 okunma
Para Dedektifi – 26 Mart 2017

Para Dedektifi – 26 Mart 2017

23 Nisan 2017
935 okunma
Rosalind Elsie Franklin Kimdir?

Rosalind Elsie Franklin Kimdir?

20 Nisan 2017
1.000 okunma
Einstein ve Bilinmeyen İcatları

Einstein ve Bilinmeyen İcatları

20 Nisan 2017
1.065 okunma
Bunlar da var!
En Sevimli Yavru Hayvanlar

En Sevimli Yavru Hayvanlar

12 Mart 2017
1.992 okunma
Sokak Boyama Sanatı

Sokak Boyama Sanatı

16 Şubat 2017
2.078 okunma
E.S.A Ay’da Bir Üs Kurmayı Planlıyor

E.S.A Ay’da Bir Üs Kurmayı Planlıyor

14 Şubat 2017
1.400 okunma
Evcil Hayvan Sahiplenenler Bilmeli

Evcil Hayvan Sahiplenenler Bilmeli

21 Mart 2017
1.084 okunma
Gaffar Okkan Kimdir?

Gaffar Okkan Kimdir?

11 Mart 2017
1.027 okunma