Dünyanın En İlginç Anıtları

Tarih 31 Mart, 16:00'de eklendi

Dünyanın en eski ve en gizemli tarihine sahip anıtlar ve o anıtlar hakkında ilginç bilgiler.

1. Stonehenge, İngiltere

Stonehenge, İngiltere

Efsaneye göre, taş kompleksi büyücü Merlin tarafından yaptırılmıştır. İnsanlar, yüzlerce kilometre uzakta bulunan taş ocağından bu inanılmaz ağır kayaları nasıl naklettiler? Yapının amacı pek net değil. İster gözlemevi (megalitlerin yeri güneş sisteminin kesin modeli) ya da bir sığınma evi (Kelt papazları olan Druid’lerin kullandığı yöntem) olsun, nedeni bilinmiyor.

2. Baalbek, Lübnan

Baalbek, Lübnan

Bu antika tarzdaki bir tapınak topluluğu, şehrin kalıntılarının en güzeli ve en incisi. Tek akla takılam şey şu: Romalılar, 1000 ton ağırlığındaki bu taş blokları kurmalarına izin verecek herhangi bir teknolojiye sahip değillerdi. Bazı insanlar, bunun Babel kulesi için temel olduğuna inanıyorlar, ancak yapımı hala tam bir muaamma.

3. Newgrange, İrlanda

Newgrange, İrlanda

Yüzyıllardır araştırılan bu yapının sırrı hala çözülmedi.Ortada, arkeologlar bir mezar buldu. Gündönümü sırasında Newgrange’ı ziyaret ettiyseniz, gerçek bir astronomik fenomen görebilirsiniz – bir ışık ışını yavaş yavaş tüm odayı doldurur. İrlandalı batıl inançlar, buranın elfler ve peri ülkesinin girişi olduğunu söylüyor.

4. Giza Piramitleri, Mısır

Giza Piramitleri, Mısır

Çölün ortasındaki devasa heykel, belki de tüm zamanların en büyük gizemi. Bunun Firavunlar’ın işi olduğuna inanılıyordu. Piramitin vücudunda aslana benzeyen bir çizgi vardır. Bunlar Büyük Tufan’ın izleri olabilir. Başka garip bir husus, kafa oranlarının açıkça çeliştiği yönündedir. Buna ek olarak, dev yapının altında odalar çıkıyor. Onları araştırmaya yönelik herhangi bir girişim, yetkililer tarafından kazalara veya kısıtlamalara yol açtı.

5. Paskalya Adası Heykeller, Şili

Paskalya Adası Heykeller, Şili

Pasifik Okyanusu sularındaki küçük bir arazi devasa moai heykeli ile kaplıdır. Bir yerden bir yere taşındığına dair kanıtlar var. Ayrıca idollerden daha ağır ritüel standlar da vardır. Maalesef, köle tüccarları yüzünden bu büyük heykellerin nasıl taşındığına ışık tutacak olan insanlar uzun zaman önce öldü. Adanın gizemlerini çözecek tek bir yol var o dadoğrudan sessiz heykele bakmak. Deneyler, bunların tüm manipülasyonlarının mümkün olduğunu doğruladı, ancak yine de nasıl taşındığı hakkında bir bilgi yok.

6. Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Kamboçya

Avrupalılar XIX yüzyıla kadar bu kompleksin farkında değildi. Bunu öğrendikten sonra, bunun Kmer halkı tarafından yapıldığından şüphenildi. Duvar çok yoğun: bazen dikişleri bile bulamıyorsunuz. Taşlar son derece yumuşaktır. İnşaat kendi ağırlığıyla birlikte tutulur. 200 tapınak topluluğu, her iki taraftan yaklaşan bir gezginin yalnızca üçünü görebileceği şekilde planlandı.

7. Kosta Rika’nın taş küreleri

Kosta Rika'nın taş küreleri

Pasifik kıyılarındaki tarih öncesi petrosküreler neredeyse vandalizmin kurbanı oldular, onları bulan işçiler içeride altın var olduğuna inandılar. Turist çekmek için şehir meydanlarına yerleştirildi. Sabit hareketlerden dolayı kesin bir tarihleme imkansızdır.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: