Dünya’nın En İnanılmaz, Bir O Kadar da Şaşırtıcı Çeşmeleri

Sanat, Tarih 8 Haziran, 14:00'de eklendi

Dünyanın en şaşırtıcı çeşmelerinden bir dizi görsel içeren yazımızda; Stokholm’dan Sunderland’a, Çin’den Peru’ya kadar bir çok farklı mimariye sahip yapıtlara göz atacağız.

Water Boat Çeşmesi, Valencia, İspanya

İspanya, Valencia’daki Playa de la Malvarrosa’da bulunan ve basitçe Su Boat Fountain (veya İspanyolca’daki Fuente del Barco de Agua) olarak bilinen bu heykel çeşmesi, su jetleri ile bir yelkenli sanatı ifade ediyor.

 

 

Magic Tap, Cadiz, İspanya

“Magic Tap” Cadiz, İspanya’da bulunuyor. İlk bakışta, musluk havalanıyor gibi görünüyor, ancak daha yakında inceleyince, suyun akışında gizlenmiş bir borunun varlığını göreceksiniz.

Osaka İstasyonu Çeşme Saati, Osaka, Japonya

Hiçbir şey Japonya’nın Osaka Kent İstasyonunda su çeşmesinin nasıl büyüleyici olduğunu açıklayamaz. Yeni Osaka İstasyonu Kent kompleksinin Güney Kapısı Binasında yer alan bu cazibe merkezi, çökmekte olan su duvarında çiçek desenlerini ve düşen şekilleri harekete geçiren, dijital bir stil zamanı gösteren geniş dikdörtgen bir su çeşmesinden oluşuyor. Yerel firma Koei Industry tarafından tasarlanan çeşme, bilgisayarda depolanan görüntüleri çoğaltmak için dikkatle kontrol edilen desenlerde su damlacıkları çıkartan dijital olarak kontrol edilen bir yazıcıyla çalışıyor. Su damlacıkları üstteki ışıklarla aydınlatılıyor.

The Mustangs Of Las Colinas, Texas, ABD

Las Colinas’taki Mustang’lar, Teksas’ın Irving kentindeki Las Colinas’daki Williams Meydanı süsleyen Robert Glen’in bronz heykeli. Dünyanın en büyük atlı heykeli olduğu söyleniyor. Heykel, Teksas’ın büyük kısmında yaşayan tarihi yabani atları temsil ediyor. Bir su kanalı boyunca uzanan, sudaki hayvanın toynaklarıyla sıçrayan su efektlerini veren çeşmeyi tasvir ediyor. Atların öncü günlerinde devletin temelini oluşturan inisiyatif ve özgür yaşam tarzını temsil etmesi amaçlanmıştır. Bu yapıt 1976 yılında yapımına başlandı ​​ve 1984 yılında tamamlandı.

 

 

Vortex Çeşmesi ‘Charybdis’, Sunderland, İngiltere

Charybdis, 2000 yılında Kuzey İngiltere’de Sunderland yakınlarındaki lüks Seaham Hotel and Spa’da su heykeltıraşı William Pye tarafından tasarlanmıştır. Charybdis, Homeros’un Odyssey’sinde adı geçen, Zeus’taki yıldırım çarpması sonucu adı geçen bir sirenin adıdır ve bu Zeus’tan onu Herkül’ten bir öküz çalmak için sert bir ceza olarak jakuziye dönüştürmüştür. Pye daha sonra Brezilya’da bulunan Umman ve Campinas yapıtlarını, aynı hikayeden esinlenerek inşa etmiştir.

 

 

Banpo Köprüsü, Seul, Güney Kore

Moonlight Rainbow Çeşmesi, dakikada 190 ton su çıkarıp, 1,140 m uzunluğunda, her iki tarafta da çalışan yaklaşık 10.000 lamba bölmesine sahip, Guinness Dünya Rekorlarına dünyanın en uzun köprü çeşmesi olarak girmiştir. Banff Köprüsü üzerine Eylül 2009’da kurulan Seul Se Se’nun eski belediye başkanı Oh Se-hoon, köprünün şehri daha da güzelleştireceğini ve suyun doğrudan nehrin kendisinden pompalanması ve sürekli olarak geri dönüşümden geçirilmesi nedeniyle Seoul’un çevre dostu olduğunu söylüyor. Köprü, her iki tarafta 38 su pompası ve 380 nozül içermekte olup güverteden 20 metre aşağıda nehirden dakikada 190 ton su çekmekte ve yatay olarak 43 metreye kadar fırlatmaktadır.

 

 

The Swarovski Crystal Worlds, Wattens, Avusturya

Swarovski Kristal Dünyaları (Swarovski Kristallwelten), Avusturya, Wattens’de bulunan bir müzedir. Müze, Avusturya merkezli kristal şirketi Swarovski’nin 100. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde 1995 yılında kurulmuştur. Kristal Dünya Merkezi’nin ağzı bir çeşme olan otlarla çevrili bir baş ile öne çıkıyor. Tahmin ediyorum daha önce böyle bir yapıt görmediniz.

 

 

Dokuz Yüzen Çeşmesi (Nine Floating Fountains), Osaka, Japonya

Dokuz Yüzen Çeşmesi, Amerikalı sanatçı ve peyzaj mimarı Isamu Noguchi 1970 yılında Osaka, Japonya’da düzenlenen Dünya Fuarı’nda inşa etmiştir. Bu inanılmaz çeşmeler, uçuyormuş gibi görünüyorlar ve 40 yıl önce inşa edilmelerine rağmen hala etkileyici ve büyüleyici görünüyorlar.

 

 

The Divers Fountain, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Bu inanılmaz yapıt 24 metre uzunluğunda, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki The Dubai Mall’da bulunuyor. Dalıcıların fiberglas heykelleriyle süslenmiş ve iç mekan alışveriş bölgesinin dört katını aşan The Waterfall, Singapur merkezli DPA Mimarlar tarafından tasarlanmış ve 2009 yılında açılmıştır.

 

 

Metalmorphosis, Charlotte, ABD

Parça heykeli, bölüm çeşmesi, parça performans sanatı, Metalmorphosis, Çek heykeltıraş David Černı’nın eseridir. Boyu 7.6m, ağırlığı 14 ton ve iki düzineden fazla paslanmaz çelik plakadan oluşur. Bunlar bağımsız ve periyodik olarak büyük bir insan kafası oluşturmak üzere sıraya dizilmiştir. Heykeli yükseltilmiş bir havuz çevreler ve plakalar hizalandığında su başın ağzından dışarı akar.

 

 

Trevi Çeşmesi, Roma, İtalya

Trevi Çeşmesi, İtalyan mimar Nicola Salvi tarafından tasarlanan ve Pietro Bracci tarafından tamamlanan, İtalya’nın Roma şehrindeki Trevi bölgesindedir. 26.3 metre yüksekliğinde ve 49.15 metre genişliğinde olan bu tasarım, kentin en büyük Barok çeşmesidir ve Dünya’daki en ünlü çeşmelerden biridir. Çeşme, Federico Fellini’nin La Dolce Vita’sı ve Çeşmenin Üç Adet Paraları da dahil olmak üzere birkaç önemli filmde yer aldı. Trevi Çeşmesi, 1762 yılında bitirilmiş ve 1998’de yenilenmiştir.

 

 

Mosaïcultures Internationales, Montreal, Kanada

1998’de Lise Cormier tarafından kurulan Mosaïcultures Internationales de Montréal, mozaik kültür sergileri, bahçeleri ve eserleri tasarlayan, bağlayan ve koruyan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Etkinlik, bahçecilik sanatının dünyadaki en prestijli yarışı olarak kabul ediliyor ve Dünyanın her yerindeki en etkileyici mozaiklerden örnekler barındırıyor. Bir örnek de, 2013 sergisinde yer alan Toprak Ana adlı bu çeşmedir.

 

 

Sürpriz Tünel Çeşmesi (Tunnel Of Surprises), Lima, Peru

Túnel de las Sorpresas (Sürpriz Tünel), 13 milyon dolarlık bir maliyetle 2007 yılında açılan Lima Circuito Mágico del Agua’da (Sihirli Su Devresi) bulunan bir çeşmedir. Tarihi 19 dönümlük (sekiz hektar) bir park olan Parque de la Reseva’da kurulan 13 aydınlık çeşme serisinden biridir, o zamandan beri Lima’nın birçok cazibe merkezine inşa edilen başarılı bir yapıt olduğunu kanıtlamıştır. İnşaatı üzerine eklenen Sihirli Su Devresi, onu bu kamuya açık parkta Dünya’nın en büyük su kaynağı kompleksi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na sokmayı başarmıştır.

 

 

Herkül Anıtı Çağlayanları (Cascades Of Hercules Monument), Kassel, Almanya

Bergpark Wilhelmshöhe’deki bu yapıt romantik bahçe manzaralı Herkül Anıtı Çağlayanıdır. Su, Herkül dev heykelinden iner, su taşıtıyla çalışan bir organ, çeşitli çeşmeler, şelaleler, lavabolar ve mağaraları içerir. Dramatik su göstergeleri, 1689 yılından itibaren Hessen-Kassel Landgrave Carl tarafından ortaya atılmıştır. Tasarım için İtalyan mimar Giovanni Francesco Guerniero görevlendirilmiştir.

 

Bodhisattva Avalokiteshvara Çeşmesi (Bodhisattva Avalokiteshvara), Antik Kent, Tayland

Bu inanılmaz süslü çeşme Tayland’da bulunuyor. Antik Siam adlı bir parkta (Antik Kent veya Mueang Boran olarak da bilinir) inşa edilmiştir. 1963 yılında inşa edilen Antik Siam, Dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak adlandırılıyor ve 320 hektar alana kurulmuştur. Tayland’ın ünlü anıtlarının ve mimari cazibe merkezlerinin 116 yapı barındıran harikasıdır. 

 

 

Nacka Çesmesi (Nacka Fountain), Stockholm, İsveç

İsveç merkezden Stockholm’e uzanan ana su yolundaki bir banliyö olan Nacka Strand’da bulunan “Tanrı Baba Gökkuşağında” çeşmesi ilk olarak İsveçli heykeltıraş Carl Milles tarafından bir barış anıtı olarak ve Birleşmiş Milletler’in kuruluşunu kutlamak için tasarlanmıştır. Amerikan heykeltıraş, yıllarca C. Milles asistanı olan Marshall M. Fredericks, Millesgården’da bronz kullanarak Carl Milles’in orijinal eserinden tam ölçekle inşa etmiştir. 1995 yılında kurumuştur ve 24 metre yüksekliğe sahiptir.

 

 

71 Çeşmesi (71 Fountain), Ohio, ABD

Bu çarpıcı devasa halka şekilli çeşme, ABD’de Ohio 71. karayolunda yer almaktadır.

 

 

Smithsonian Ulusal Afrika Kökenli Amerikan Tarihi ve Kültür Müzesinde Bulunan Çeşme, Washington DC, ABD

Bu güzel portal benzeri çeşme, Washington D.C’deki Smithsonian Ulusal Afrika Kökenli Amerikan Kültür ve Tarihi Müzesi’nde bulunuyor.

 

 

Keller Çeşmesi, Portland, Oregon, ABD

Keller Çeşmesi Parkı, Portland, Oregon’da bulunan ve 1970’de açılan bir şehir parkıdır. Parkın temel özelliği beton su çeşmesidir. Keller Çeşmesi, Portland şehir merkezindeki halka açık alanların unutulmaz bir özelliği olarak dikkat çekiyor ve 1999’da Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği’nden bir ödül kazanmıştır. Çeşme, Angela Danadjieva tarafından Portland’ın doğusunda bulunan Columbia Nehri Kanadındaki şelalelerden esinlenerek tasarlanmıştır.

 

 

Julie Penrose Çeşmesi, Colorado Springs, ABD

David Barber ve Bill Burgess tarafından tasarlanan, Amerika’daki Julie Penrose çeşmesi iç hatlarında 366 su püskürtücüsü içeren gümüş renkli çelik panellerden oluşan yapıttır. On beş dakikada bir döndürülebilmesi için tasarlanmış gizli bir pikap üzerine duruyor. Çeşme, atmosfer ile yer arasındaki suyun hayat verici hareketini temsil eder. 2007 yılında tamamlanan eser 24 ton ağırlığa sahip olup dört katlı bir bina boyutundadır.

 

 

Servet Çeşmesi (The Fountain Of Wealth), Suntec Şehri, Singapur

Servet Çeşmesi, Singapur’un en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Suntec Şehrinde yer alır ve 1995 yılında inşa edilmiştir. Zenginliğin ve yaşamın sembolü olan Servet Çelengi 1998’den beri Guinness Rekorlar Kitabı tarafından Dünyanın En Büyük Çeşmesi olarak tanınmaktadır . Çeşmenin bronz yüzüğü Hindu Mandala’ya, yani evrene göre tasarlanmış ve ruh ve birlikteki birliğin sembolik bir temsilidir. Singapur’daki tüm ırkların ve dinlerin eşitliğini ve ahengini simgelemektedir.

Çeşme, silikon bronzdan yapılmış ve dört büyük eğik sütunda 66 metrelik bir çevresi olan dairesel bir halkadan oluşuyor. 1683.07 metrekarelik bir alanı kaplar ve 13.8m yüksekliktedir. Kum kalıp silikon bronz, tüm kalıp ve kalıp imalatı da dahil olmak üzere, 1995 yılında DCG Design and Meridian Projects (Melbourne Avustralya) tarafından tasarlanmış, üretilmiş ve monte edilmiştir. Çeşmenin taban alanı 1.683 metrekaredir. Suntec Şehri’nin tasarım planında, beş kule bloğunun parmaklarını temsil ettiği ve yerden çıkan bir sol elin baş parmağını temsil eden çeşme, elin palmiyesini oluşturuyor.

 

 

Volkan Çeşmesi (Volcano Fountain), Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri

1980’lerde inşa edilen, Muroor’un eteğinde Corniche’de dairesel bir iskelede yükseliyordu. Al Shallal (Arapça şelale) olarak da bilinen taş döşemeli çeşme, tabana kadar uzanan merdiven basamakları ile katmanlı bahçelerle çevrili olup, basamaklı suyun lav haline gelmesi için aydınlatılıyor. Abu Dhabi’nin Volkan Fıskiyesi dünyada yalnız değildi: biri 1960’larda Honolulu Uluslararası Havalimanı’nda inşa edildi ve daha görkemli bir versiyon, Las Vegas’taki Mirage otelinde kalabalığı ağırladı. Ancak Abu Dhabi’nin, Roma’daki Trevi Çeşmesi ve Las Vegas’taki Bellagio Çeşmeleri ile birlikte dünyanın en güzel çeşmelerinin çevrimiçi listelerinde halen yer alıyor. Ancak bu yapıt 2004 yılında yeniden geliştirme çalışmaları gereği yıkılmıştır.

 

 

Stravinsky Çeşmesi, Paris, Fransa

Stravinsky Çeşmesi (Fransızca: La Fontaine Stravinsky), hareketli ve su püskürten on altı yapıttan oluşuyor.  Besteci Igor Stravinsky’nin eserlerini temsil eden tuhaf bir halk çeşmesidir. 1983 yılında heykeltıraşlar Jean Tinguely ve Niki de Saint Phalle tarafından kurulmuştur. Place Stravinsky’de, Centre Pompidou’nun yanında, Paris’te yer almaktadır.

 

 

Unisphere Çeşmesi, New York, ABD

Unisphere, New York City Queens ilçesindeki Flushing Meadows-Corona Park’ta bulunan, Dünya’nın küresel bir paslanmaz çelik sunumudur. Çapı 120 feet (37 m) olan küre, 1964 New York Dünya Fuarının bir parçası olarak sergilenmiştir. Unisphere ilçenin en ikonik ve kalıcı sembollerinden biridir. Uzay çağının başlangıcını kutlamak için görevlendirilen Unisphere 1964-1965 New York Dünya Fuarı’nın tema sembolü olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Dünya Fuarı’nın teması “Anlayışlı Dille Barış” ve Unisphere küresel bağımlılık temasını temsil etmiştir. “Genişleyen Evrende Küçülen Bir Dünyada İnsan Başarıları” na ithaf edilmiştir.

 

 

Oval Çeşme Villa D’este (Oval Fountain In Villa D’este), Roma, İtalya

Villa D’Este, manzaralı bir yamaç, İtalyan Rönesans bahçesi ve özellikle çeşmelerin yoğunluğu ile ünlü, Roma’nın yakınındaki Tivoli’da 16. yüzyıldan kalma bir yapıttır. Şimdi bir İtalyan devlet müzesi ve UNESCO dünya mirası alanı olarak listelenmiştir. Oval Çeşme, bahçedeki en ünlü çeşmelerden biridir. Mimarı Pirro Ligorio tarafından suyun tiyatrosu olarak tasarlanmış ve çeşitli şekillerde püskürtülmüştür. 1565’te başlanıp ve 1570’de bitirilmiştir.

 

 

Montjuïc Sarayı Çeşmesi (Fountain Of Montjuïc Palace), Barselona, ​​İspanya

Montjuïc’in (Font màgica de Montjuïc) sihirli çeşmesi, Barselona, ​​Katalonya, İspanya’nın Montjuïc semtinde Avinguda Maria Cristina’nın başında yer alan renk, ışık, hareket, müzik ve su akrobasi özellikleri olan muhteşem görünüme sahip yapıttır. Carles Buïgas tarafından tasarlanan çeşme, Montjuïc Dağı’nda, Palau Nacional’ın altında ve Plaça d’Espanya ve Poble Espanyol de Barcelona’nın yakınında yer almaktadır. Çeşme, çevredeki gelişmelerin çoğunda olduğu gibi 1929 Barselona Uluslararası Sergisi için inşa edilmiştir.

 

 

Bellagio Çeşmeleri (The Fountains Of Bellagio), Las Vegas, Nevada, ABD

Bellagio, Nevada’da Las Vegas Strip’teki bir tesis, lüks otel ve kumarhanedir. Işıklar ve müzik setleri ile geniş bir koreografik su özelliği olan yapıttır. Çeşmeler, 8 dönümlük (3.2 ha) bir yapay göle yerleştirilmiş ve çeşmelerin inşasının 40 milyon dolara mal olduğu tahmin edilmektedir. Yapıt, yaratıcı çeşmeler ve mimari su özellikleri konusunda uzmanlaşmış bir tasarım firması olan WET tarafından oluşturulmuştur. İlk açıldığında Dünya’daki en büyük çeşme olan yapıt, sırasıyla 2010 ve 2017 yıllarında Dubai Körfezi çeşmesi ve Okada Manila’yı geride bırakmıştı.

 

 

La Joute, Montreal, Kanada

La Joute (“joust”) (1969), Quebec sanatçısı Jean-Paul Riopelle’in Automatiste hareketinin bir üyesi tarafından yapılan kamusal bir heykel montajıdır. Halen Jean-Paul-Riopelle Meydanı’ndaki Quartier International de Montréal’de yer almaktadır.

 

 

Büyük İskender Çeşmesi (Fountain Of Alexander The Great), Üsküp, Makedonya

21 Haziran 2011’de Makedonya Cumhuriyeti, Dünya’nın en büyük İskender Heykeli’ni inşaa etmiştir. Vinçler kaide üzerine bronz heykeli kaldırırken, yüzlerce Makedon milli marşı ve diğer vatan şarkılarını seslendirerek bayrakları sallamıştır ve “Makedonya” diye bağırmıştır. Atlı Bucephalus’u süren Makedon kralının atlı bronz heykeli 14.5 m (47.6 ft) boyunda ve 48 ton ağırlığındadır. İskender sanki bir saldırı emrini veriyormuş gibi sağ elinde sivri uçlu kılıç bulunuyor. Sol eli, atı Bucephalus’u engelliyor. Sembolik olarak, doğuya doğru Pers yönüne konumlandırılmıştır. Büyük bronz, geniş dairesel bir çeşmenin merkez unsuru olan 10 m (32.8 ft) uzunluğunda silindirik sütun üzerine dayanıyor. Yapının tamamı silüet dahil 24.5 metre (80 fit) yükseltilerek Üsküp şehir meydanı “Makedonya”ya hakim kılınmıştır.

 

 

Kral Fahd Çeşmesi (Dünya’nın En Yükseği), Cidde, Suudi Arabistan

Kral Fahd Çeşmesi, Cidde Çeşmesi olarak da bilinir. Dünyadaki en uzun türü olan Suudi Arabistan Cidde’de bir çeşmedir. Çeşme, Kral Fahd tarafından dolayısıyla onun adına Cidde şehrine bağışlanmıştır. 1980 ve 1983 yılları arasında inşa edilmiş olup 1985 yılında hizmete girmiştir.

Suudi Arabistan’ın batı kıyısında bulunan çeşme, suyu, farklı kaynaklara göre, Kızıldeniz’den 260 metre (853 fit) ve 312 m (1,024 fit) arasındaki herhangi bir yerden maksimum yüksekliğe çıkarıyor. Çeşme, Cidde çevresinde görülüyor. Çıkardığı su 375 km / sa hıza (233 mil / saat) erişebiliyor ve tatlı su yerine Kızıldeniz’den alınan tuzlu suyu kullanıyor. 500’ün üzerindeki spot ışıkları çeşmeyi aydınlatıyor.

 

 

Vaillancourt Çeşmesi, San Francisco, Kaliforniya, ABD

Vaillancourt Çeşmesi, Quebec libre! Olarak adlandırılır, 1971’de Québécois sanatçısı Armand Vaillancourt tarafından tasarlanan, San Francisco’daki Justin Herman Plaza’da bulunan geniş bir çeşmedir. Yüksekliği yaklaşık 12 metre ve beton kare borulardan inşa edilmiştir. Çetin, modernist görünümü nedeniyle uzun süredir tartışılan çeşmeyi yıllarca yıkmak için girişimde bulunulmuş fakat başarısız olunmuştur.

 

 

The Dubai Çeşmesi, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai Çeşmesi, Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’de bulunan 30 dönümlük insan yapımı Burj Khalifa Gölü’nde Dünya’nın ikinci en büyük koreografi çeşme sistemidir. Las Vegas’taki Bellagio Hotel Gölü’ndeki çeşmelerden sorumlu Kaliforniya merkezli WET Design tarafından tasarlanmıştır. 6,600 ışık ve 25 renkli projektörle aydınlatılıyor. 275 m uzunluğunda ve 152.4 m yüksekliğe kadar su fırlatırken klasik ve çağdaş Arap ve Dünya müziği dinletisi sunuyor. 800 milyon AED (218 milyon dolar) maliyetle inşa edilmiştir. Çeşme, resmi olarak 8 Mayıs 2009’da The Dubai Mall’un resmi açılış töreni ile birlikte açılmıştır. 2 Ocak 2010’da Dubai çeşmelerinin uzunluğu 275 m’ye yükseltilmiştir.

 

 

Taç Çeşmesi (Crown Fountain), Chicago, ABD

Crown Fountain, Chicago Millennium Park’ta halk sanatının ve video heykelinin etkileşimli bir eseridir. Katalan sanatçı Jaume Plensa tarafından tasarlanmış ve Krueck ve Sexton Architects tarafından düzenlenmiştir. 17 milyon dolara malolmuş ve Temmuz 2004’te açılmıştır. Çeşme, ekranlı kuleler arasına yerleştirilen siyah granit yansıtıcı havuzdan oluşuyor. Kuleler 15,2 m yüksekliğinde tasarlanmış ve videoları göstermek için ışık yayan diyotlar (LED) kullanılmıştır. Plensa, çeşme için 1.000 “sıradan” Şikago halkının yüzünü kullanmıştır. Sanat Enstitüsü, kent çevresinde toplanan gruplardan insanları çağırarak gönüllü kişileri bir dişçi koltuğuna oturtmuş ve videoya çekmiştir.

 

 

Ananas Çeşmesi (The Pineapple Fountain), Charleston, Güney Carolina, ABD

Ananas Çeşmesi, 1990’da açılmıştır. Halkın keyif alarak ziyaret ettiği Charleston Waterfront Park’ın odak noktasına konumlandırılmıştır. Ananas motifleri, misafirperverliği temsil ettikleri için Charleston’da çok yaygın kullanılmaktadır.

 

 

Dev Vahşi Kaz Pagoda Çeşmesi (Fountain Of Giant Wild Goose Pagoda), Xi’an, Çin

Big Wild Goose Pagoda Müzik Çeşmesi Meydanı 168.000 metrekareyi kaplar ve Pagoda güneyden kuzeye merkezi bir eksendir. Müzik çeşmeleri, kültürel meydanlar, bahçe manzaraları, turistik ve ticari tesislerden oluşur ve Tang Hanedanı’nın Xi’an Kültür Alanı’nın önemli bir parçasıdır. Meydanı vurgulayarak, su pompaları ve dönüştürücüler tarafından kontrol edilen 1024 müzik çeşmesi kuzey meydanının merkezi ekseninde “T” şeklinde konumlandırılmıştır. Çeşmeler akşamları çalıştıklarında, yerden akan yapay akarsular gözlemlenir. Karanlık yerini, her türlü ışık kaynağının süslemesiyle, renkli bir su Dünya’sına bırakır.

 

Kaynak:Bored Panda

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: , ,