Dünya’nın İlk Yüzen Kenti Pasifik Okyanusunda Olacak

Bilim & Teknoloji, Doğa & Çevre, Tasarım 22 Ocak 2018
1.101 okunma


1 dk, 11 sn de okuyabilirsiniz.

Dünya’nın İlk Yüzen Kenti 2020’ye Kadar Pasifik Okyasunda Kurulacak

Yüzen kentler kavramı, bir bilimkurgu romanından gelen bir şey gibi görünebilir, ancak 2020’ye kadar bir gerçek haline geliyor. San Francisco merkezli bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan Seasteading Enstitüsü, bu fikri kuruluşu olan 2008 yılından bu yana geliştirmektedir ve Fransız Polenezya hükümeti ile sularında denemelere başlamak için bir anlaşmaya vardılar.

Seasteading Enstitüsü Başkanı Joe Quirk New York Times’a “Yüzen şehir olabilseydi, esas olarak bir başlangıç ülkesi olurdu” dedi. “Çok sayıda insan için hükümetlerin büyük bir çeşitliliğini yaratabiliriz.”

Söz konusu toplum evler, oteller, ofisler ve restoranlar da dahil olmak üzere yaklaşık bir düzine yapıdan oluşmalıdır. Mühendisler ve mimarlar, projenin ortaya çıkması gereken açıklanmayan bir yeri daha önce ziyaret ettiler. Fikirin asıl amacı “İnsanlığı politikacılardan özgürleştirmek” ve “Toplumu yöneten kuralları yeniden yazmak” tır.

Quirk, bu ütopik denizin inşasının yaklaşık 167 milyon dolara mal olacağını ifade etti. Seasteading Enstitüsü zaten PayPal kurucusu Peter Thiel’den yardım aldı, ancak projenin bir sonraki aşamasında enstitü, dijital para yaratarak ve satarak para toplamak amacıyla bir “ilk para teklifi” gerçekleştirmeyi planlıyor.

İşte karşınızda yüzen kentYorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Bunlar da var!
Ayham Jabr Kolaj Çalışmaları

Ayham Jabr Kolaj Çalışmaları

27 Nisan 2017
4.105 okunma
Zamanın Aynası, Saatlerin Tarihi

Zamanın Aynası, Saatlerin Tarihi

24 Aralık 2016
2.561 okunma
Açılmış En Tuhaf Davalar

Açılmış En Tuhaf Davalar

8 Şubat 2017
1.288 okunma
Pasaportu En Güçlü Ülkeler

Pasaportu En Güçlü Ülkeler

7 Mart 2017
950 okunma
En Tehlikeli Deniz Canlıları

En Tehlikeli Deniz Canlıları

8 Şubat 2017
1.846 okunma