Dünya’nın Yedi Harikasi İlk ve Son Halleri

Tarih 18 Mayıs, 00:35'de eklendi

İşte, Dünyanın Yedi Harikası‘nın nihai “mutlaka görülmesi gerekenler” listesi.

Harikaların çoğu, haksızlığa düşmüş olsalar bile, usta sanatçılara hayal güçlerini kullanma ve Dünya’nın ilk uygarlıklarının somut olmayan kalıntılarını hayata döndürme konusunda ilham vermeye devam ettiler. Budget Direct, modern kültür severlere bir dizi foto-gerçekçi 3D render ile görkemli antik yapıları ziyaret etme şansı vermeye karar verdi. Derinlemesine araştırmalardan sonra, NeoMam’ın sanat yönetmeni ve Fractal Motion’ın hareketli grafik sanatçıları olan mimari tasarım ikilisi Keremcan Kirilmaz ve Erdem Batirbek’in olağanüstü çalışmaları, yedi mucizenin günlerinde nasıl görüneceklerini gösteriyor.

“Amacımız, insanlara antik dünyanın uzun zaman önce unutulmuş harikalarını yeniden keşfetmeleri için ilham vermek oldu. Sık seyahat edenlerin ve İnternet kullanıcılarının merakını arttırmayı, dünyanın belki de daha önce okumadıkları ve ziyaret etmeyi düşündükleri alanları sergilemeyi amaçlıyoruz. Odak noktamız bu kalıntıları hayata geçirmekti, böylece okuyucular asallarında gerçekte nasıl göründüklerini daha iyi anlayabilecekti. Sonuç, bu eşsiz yapıları gözlerinizin önünde canlandıran yedi animasyonlu güzel rekonstrüksiyondur! ”- projenin yazarları dedi.

Antik dünyanın yedi harikasından nefes kesici bir yolculuk için size bir bilet veriyoruz, bu yüzden emniyet kemerinizi bağlayın!

1)Rodos Heykeli

Rodos Heykeli, 49ft mermer kaideler üzerine inşa edilmiş, gemi bacaklarının sıralarından geçmelerine izin veren, Yunan güneş tanrısı Helios’un 104 fit uzunluğundaki bir zafer anıtıydı. Birliğin bir sembolü olan dev heykel, MÖ 304 tarihinde bir yıl ve iki yıl boyunca Lindos Şatosu üzerinde şekillendirilmiştir. Ne yazık ki, devasa boyuta rağmen, mucize 56 yıl sonra güçlü bir depreme dayanamadı.

2)Büyük Giza Piramidi

Bu günlerde, neredeyse her ay yeni bir en yüksek bina ortaya çıkıyor ve kimseyi etkilemiyor, ancak bunun MÖ. yapılmış olması modern insanı etkiliyor. Dört bin yıldan fazla bir süredir insan yapımı yapı hala ayakta. 481ft boyunda piramit, 2560 yılında MÖ. Mısırlı firavun Khufu için bir mezar olarak 13 dönüm üzerine inşa edilmiştir. Piramitler inşa ederken 100.000’e kadar yetenekli Mısırlı’nın geçici kentte kaldığı keşfedildi ve 2.5-15 ton ağırlığındaki 2.3 milyon taş bloğun bu en büyük ve en etkileyici yapısının günümüz turistlerine hayran bırakılan tek eski harikası olduğu keşfedildi.

3)Babil’in Asma Bahçeleri

Bu bahçelerin gerçek hayatta mı yoksa sadece bir yazarın hayalinde mi olduğuna dair bazı spekülasyonlar var. Kesinlikle inşa etmek zor olurdu 65ft yüksekliğindeki terasları ve karmaşık makineleriyle bir mühendislik başyapıtı gibi görünüyor. Efsaneye göre, Babil’in Asma Bahçeleri, günümüz Irak’ında Fırat Nehri yakınında, Babil Kralı Nebuchadnezzar’dan, Orta Çağ İmparatorluğu’nun yemyeşil dağlarına ev sahipliği yapan eşi Amytis’e hediye olarak inşa edildi. Bir peri masalı ya da gerçek hikaye olsun bahçeler Dünya üzerindeki yeşil bir cennete benziyordu.

4)İskenderiye Deniz Feneri

Gelecekteki tüm fenerler için çıtayı ayarlayan deniz fenerinin, Ptolemy I tarafından görevlendirilen ve 300 – 280 yıllarında Cniduslu Sostratus tarafından M.Ö. inşa ettiği anıtsal İskenderiye Feneri, dünyanın ilk deniz feneri olduğuna inanılıyor. 330ft uzunluğundaki görkemli yapı, Giza piramitlerinden sonra yüzyıllar boyunca dünyanın üçüncü en yüksek binasıydı. Üç seviyeli yapının tepesinde yanan bir ateş: altta bir kare seviye, ortada bir sekizgen seviye ve silindirik bir tepe vardır. Deniz feneri 12. yüzyılın sonları ile 15. yüzyılın sonlarında depremlerle yavaş yavaş yıkılana kadar görevine devam etti.

5)Halikarnas Mozolesi

Karia kralı Mausolus için inşa edilen ayrıntılı bir mezar. Bugünkü Bodrum’da, 350 bin M.Ö. civarında devasa 148 ft türbesi inşa edilmiştir. Beyaz mermerden yapılmış yapı, Yunan, Mısır ve Likya mimari özelliklerini yansıtıyordu. Türbesi, 13. yüzyılda kademeli olarak depremlere dayanamamıştır.1500 yıl ayakta kalan bu anıtın günümüze kalan kısmı maalesef yıkıntı ve kalıntılardan ibarettir.

6)Zeus Heykeli

Ahşap her zaman tüm yapı malzemelerinin gerçek bir klasiği olacak. Ne yazık ki, Elean kültürünün Olympia’daki Zeus Heykeli zamanın testini veya daha doğru bir şekilde ateş testini yerine getirmedi. Thunder Tanrısı’nı tahtta betimleyen 43ft uzunluğundaki olağanüstü parça, Atinalıları gölgede bırakma girişimi idi, ancak uzun süre parlamadı. Ahşap çerçeve ve sedir tahtı 426’da tahrip edildi ve zengin altın, fildişi, abanoz süsleri ve kıymetli taşlar artık eksik, harabe oldu.

7)Efes’teki Artemis Tapınağı

Aslında, üç kez inşa edildi ve yıkıldı: Herostratus, ilk önce dikkat çekici bir kundaklama eyleminde bulundu; sonra şehri kaçak olarak tahrip eden Gotlar; ve nihayet, 401’de Hristiyanlar, Türkiye’de bugün hala ziyaret edilebilecek yalnızca temelleri ve tek bir sütunu geride bıraktılar.

Kaynak:BoredPanda

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.