Düzenli Spor ve Rejim Yapamayanlar İçin Tavsiyeler

Sağlık 18 Şubat, 11:00'de eklendi

Düzenli Spor ve Rejim Yapamayanlar İçin Tavsiyeler

Spor yapmaya vakit bulamayan, her pazartesi başladığı rejimi salı günü bozanlardan mısınız? O zaman size birkaç ufak tavsiyemiz olacak.

Düzenli olarak spor veya rejim yapamıyorsanız, yeme düzeninizi ve günlük alışkanlıklarınızı değiştirerek kalori yakmanız mümkün. İstediğiniz görünümü elde etmek için çok paralar harcamanıza da gerek yok. Size sağlıklı yaşam için yapılması gerekenleri, nedenleri ve sonuçları ile birlikte sıraladık.

1. Kaliteli Bir Uyku

Kaliteli Bir Uyku

Bir uyku düzeni oluşturmak, yeteri kadar uyumak, genel önerilere göre 8 saat uyumak, metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Yeteri kadar uyumadığınız zaman vücudunuz enerjisini toplayamayacak ve daha az kalori yakacaksınız. Çok uyumak da, az uyumak kadar metabolizmanızı yavaşlatır; dengeyi sağlayın!

2. Sabah Uyandığınızda 2 Bardak Su İçin

Sabah Uyandığınızda 2 Bardak Su İçin

Sabah uyandığınızda 2 bardak su içmek iç organlarınızın uyanmasına yardımcı olacaktır.

3. İyi Bir Kahvaltı

İyi Bir Kahvaltı

Klasik bir söylem olan “Kahvaltını krallar gibi yap” sözü kahvaltının önemini vurguluyor. Kahvaltınızda yumurta, tam tahıllı ekmek, üç çeşit sebze (biber,   domates, salatalık, maydanoz, vb) mutlaka olsun. Kahvaltıda yiyeceğiniz yumurta, vücudunuza sağladığı proteinin yanında zor öğütülmesi sebebiyle sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Kahvaltılarda ve gün içerisinde türk kültürünün bir parçası olan çayı azaltmak sizin için faydalı olacaktır. Çünkü çayın içindeki etkin maddeler kandaki demiri tutarak emilimini engellemektedir. Her ne kadar çaydan vazgeçemesek de azaltmak güzel bir çözüm olacak.

4. Kahve Daha Masum Bir Öneri

Kahve Daha Masum Bir Öneri

Ara öğünlerinizde tercih edeceğiniz bir fincan şekersiz türk kahvesi veya sade bir filtre kahve metabolizmanızı hızlandıracak, yağ yakımını kolaylaştıracaktır. Kan akışını hızlandırıp selüliti azaltıığı da söylenmektedir. Ayrıca spordan yarım saat önce içilen kahvenin yağ yakımına ekstra bir faydası olacaktır. Şekersiz kahve içemiyorum diyenleri sağlıklı beslenmekten soğutmayacağız elbette; kahvenin yanında yiyeceğiniz küçük bir parça bitter çikolata sağlıklı bir kaçamak olacaktır.

5. Öğün Atlamayın

Öğün Atlamayın

Öğle ve akşam öğünlerini atlamayın. Öğünlerde yediklerinizde önemli tabii; örneğin şeker ve karbonhidrat değeri yüksek yiyecekleri üst üste yemeyin. Yani ekmek, pilav, makarna, patates, börek ve tatlıyı aynı öğünde tüketmeyin. Bu yiyecek gruplarından öğününüzde sadece bir tanesi olsun. Ama bu yiyecekleri mutlaka bol sebze ve yoğurtla tüketin. Yoğurt tam bir mucizedir. Hem göbek yağlarını, hem karaciğer yağlarını eritir. Öğünlere 1 kase yoğurt ilave edin. Ne çok uzun süre aç kalın ne de çok sık yiyin. Çok uzun süre aç kalmak metabolizmanızı yavaşlatır.

6. Günde İki Fincan Yeşil Çay

Günde İki Fincan Yeşil Çay

Yeşil çay da metabolizmanızı hızlandıracak, yağ yakımınızı kolaylaştıracak harika bir içecek. Yeşil çayın kanseri önleyici bir etkisi olduğu da söylenmektedir.

7. Küçük Kaçamaklar İçin:

Küçük Kaçamaklar İçin:

Abur cubur yemek yerine bir kase yoğurtun içine karıştıracağınız kuru meyveler ve tarçın harika bir yağ yakıcı olacaktır. Fakat yine de abur cubur ihtiyacınızı karşılamak için örneğin yağsız patlamış mısırı da tercih edebilirsiniz.

8. Tarçın Mucizesi

Tarçın Mucizesi

Tarçının metabolizma hızlandırıcı, yağ yakıcı ve ödem attırıcı etkisinden yararlanın. Sabahları içine bir çubuk tarçın atılmış su içmek, günde iki bardak tarçınlı süt içmek (özellikle öğleden sonra ve gece uykudan 3 saat önce)  ve hatta dilerseniz kahvenize tarçın eklemek yağ yakımı için birkaç öneri olacaktır.

9. Su İçin

Su İçin

Günde 1,5-2 litre su tüketmek saha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Hem metabolizmanız hızlanacak, hem de cildiniz daha sağlıklı görünecektir. Ayrıca her yemekten yarım saat önce içeceğiniz bir bardak su tokluk hissi yaratıp daha az yemenizi sağlayacaktır. Unutmayın; susamak su içme vaktinizin geldiğini değil, su içme vaktinizin geçtiğinin belirtisidir!

10. Yavaş Yiyin, İyi Çiğneyin

Yavaş Yiyin, İyi Çiğneyin

Yiyecekleri iyi çiğnemeniz, küçük parçalara ayırmanız mideniz açısından sağlıklı olacaktır. Daha küçük parçaları öğütmek için çalışan mideniz daha az yorulmuş olacak. Yavaş yiyin çünkü beyne doyma sinyali ortalama 20-30 dakikada gitmektedir. Hızlı yediğiniz zaman beyniniz bu sinyali almayacak ve tokluk hissini çok fazla yedikten sonra hissedeceksiniz. Bu da aşırı kilo demek! Yavaş yiyin ve yemek arasında durun biraz dinlenin; doymuş olabilirsiniz, beyninizin bunu algılamasına izin verin.

11. Meyve Yiyin, Şekeri ve Tuzu Azaltın

Meyve Yiyin, Şekeri ve Tuzu Azaltın

Uzmanlar günde 5 öğün meyve yenmesini önermekte. Peki 5 öğün meyve nedir? Örneğin orta boy bir elma veya portakal bir öğün meyve etmektedir. Bu 5 öğünü bu ölçülere göre gün içerisine yayın. Şekerinizi azalatın ve mümkün olduğunca şeker ihtiyacınızı meyveden sağlamaya çalışın. Sonradan eklenen şeker sizin için boş enerji kaynağı olacaktır; kalori yakmadığı gibi aksine size kilo aldıracaktır. Günlük alınması tavsiye edilen şeker miktarı kadınlarda 20 gr, erkeklerde 35 gr dır (1 küp şeker 4 gr). Tuz ise vücudunuzdaki suyu tutacağı için daha kilolu görünmenize yol açacaktır; tuzu azaltın!

12. Hareket Edin!

Hareket Edin!

spor yapın, ama dikkat edin aç karnına spor yapmak kaslarınıza zarar verebilir, yemekten bir iki saat sonra spor yapmak daha fazla yağ yakımı ve kas yapımı sağlayacaktır. Spor yapamıyorsanız günlük hayatınızdaki hareketi arttırın. Örneğin asansör yerine mutlaka merdiven kullanın; sadece günde 40 basamak merdiven çıkarak yılda 2 kg yağ yakabilirsiniz. En az yarım saat ev işi yapmak veya bir saat alışveriş yapmak dahi size kalori yaktıracaktır. Gideceğiniz yere mümkün olduğunca yürüyerek gidin. Hatta bu kış günlerinde karda yürümek size çok fazla kalori yaktırır; aklınızda bulunsun. Bir başka çok fazla kalori yaktıran aktivite ise çocukluğumuzun en zevkli oyunu ip atlamak. Durmayın hareket edin!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: