Einstein İkizler Paradoksu

Bilim & Teknoloji, Tarih 17 Mart, 18:00'de eklendi

Einstein ikizler paradoksuna göre; ikiz kardeşlerden biri Dünya’da bırakılır, diğeri ise ışık hızında roketle uzaya gönderilir…

Einstein’a Göre Zaman Kavramı

Einstein'a Göre Zaman Kavramı

Einstein’a göre mutlak zaman yoktur. Zaman kişiye, duruma göre değişir. Zaman herkes için aynı hızda akar.

Ders Çalışırken Zaman Geçmez

Ders Çalışırken Zaman Geçmez

Ama hissettiğimiz bu şeklide olmaz. Örneğin ders çalışırken zaman geçmezken, eğlenirken zaman çok çabuk geçmektedir. Zaman görecelidir.

Göreliliği Anlatan Einstein Sözü

Göreliliği Anlatan Einstein Sözü

‘Bir adam güzel bir kızla bir saat oturduğunda bu ona bir dakika gibi gelir. Fakat aynı adam sıcak bir fırının üzerine oturursa , bu ona bir saatten çok daha uzun gelir. Bu  göreliliktir.”

Einstein izafiyet kuramina göre

Einstein izafiyet kuramina göre

– Fizik kuralları herkes için aynıdır.
– Işık hızı heryerde aynıdır.

Einstein İkizler Paradoksu

Einstein İkizler Paradoksu

dünya‘da aynı süre yaşamış İki ikiz düşünelim (ikizse aynı süre yaşar) Einstein’ın ikizler deneyi veya paradoksuna göre bu ikiz kardeşlerden birinci Dünya’da bırakılır. İkinci ikiz kardeş ise ışık hızının yüzde 90’ı hızda giden bir roketle uzaya gönderilir.

İkizlerin Yaş Farkı

İkizlerin Yaş Farkı

dünya‘daki kardeş için 100 saniye geçerken uzaya giden kardeş için 44 saniye geçer. Işık hızında giden kardeş için zaman yavaşlayacak ve daha az yaşlanacaktır.Dunya’da kalan ikiz kardeş için ise zaman daha hızlı akacak ve uzaydaki kardeşine göre daha çok yaşlanacaktır.

Işık Hızına Yaklaşırsak Ne Olur?

Işık Hızına Yaklaşırsak Ne Olur?

Roketle uzayda yolculuğa çıkan kardeş belirli bir süre sonra dünya‘ya geri döndüğünde ikiz kardeşini kendisinden çok daha yaşlı olarak bulacaktır. Işık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlamaktadır.

Paradoks Nerede?

Paradoks Nerede?

Roketteki kardeş kendini durgun dünya‘yı kendisinden ışık hızıyla uzaklaşıyor olarak görecek ve Dünya’daki kardeşinin daha az yaşlanacağını düşünür.Dünya’daki kardeş ise kendini durgun roketteki kardeşini ışık hızıyla hareket ediyor olarak görür.ve kendisinin daha çok yaşlanacağını düşünür.Bur da bir paradoks vardır.Bu paradoks görelilik kuramı ile çözülür.Bu paradoks yapılan onlarca deneyle doğrulanmıştır.

Heroes Ve Hiro Nakamura

Heroes Ve Hiro Nakamura

Bize ışık hızını geçerek zamanda yolculuk yapmak konusu  Heroes adlı bilim-kurgu dizisinde Hiro Nakamura adlı bir karakteri hatırlatıyor. Zamanı durdurup geçmişe ve geleceğe  gidebilen karakter Hiro Nakamura…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: