En Güzel Mermer Yapılar

Doğa & Çevre, Fotoğraf, Tarih 26 Şubat, 16:00'de eklendi

Tarihte kullanımından hiç vazgeçilmemiş olan doğa harikası mermerin, günümüze kadar gelen eserleri hala göz kamaştırıyor.

ASHGABAT MERMER ŞEHİR

ASHGABAT MERMER ŞEHİR

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat, en çok beyaz mermerden kaplı binanın bulunduğu şehir sıfatıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Türkmenistan’ın hem başkenti hem de en büyük şehri olan Ashgabat dünyada beyaz memerin en çok kullanılarak oluşturduğu beyaz bir mermer şehirdir. Bu şehri ziyaret ettiğinizde doğanın en değerli hazinelerinden olan mermerin en güzel manzaralarına şahit olacaksınız.

DANİMARKA KOPENHAG MERMER KİLİSE

DANİMARKA KOPENHAG MERMER KİLİSE

Asıl adı Kopenhag Frederik olan kilise, yapımında kullanılan malzemeden dolayı halk arasında mermer kilise olarak anılmaktadır. Tavanında 12 farklı figür bulunan kilise Avrupa’nın en büyük mermer kilisesidir ve Kopanhag halkı için çok önemlidir. Kopanhag’da yaşayan insanlar genellikle bu kilisede evlenmek ister.

HİNDİSTAN MANDU CİTY

HİNDİSTAN MANDU CİTY

Indore’den 90 km uzaklıkta dar bir geçitten geçtiğinizde terk edilmiş mermer şehir Mandu şehrine ulaşırsınız. Bir Müslüman hükümdarın Hintli bir kraliçeye olan sevgisinin bir göstergesi olarak inşa edilen Mandu şehrinin sakin havası ve ferahlığı Mandu’nun 75 km’lik alanına yayılmış saraylarına, tapınak ve camilerine yansımaktadır. Bu eserleri gördüğünüzde mermerin bir nakış gibi nasıl işlendiğine şahit olacaksınız.

AMERİKA SALT LAKE TAPINAĞI

AMERİKA SALT LAKE TAPINAĞI

Amerika’nın Salt Lake Gölü bölgesinde bulunan tapınaklar alanında en görkemli yapı inşası tam 40 yıl süren Salt Lake Tapınağı’dır. Mormon korosunun seslerinin yankılandığı, avlusunda sergi ve etkinlikler düzenlenen tapınak mermerin en güzel manzara örneklerindendir. Mermerin sağladığı akustik ortam eşliğinde mormon korosunu dinlemek size büyük keyif verecektir.

AVUSTRALYA PARLEMENTO BİNASI

AVUSTRALYA PARLEMENTO BİNASI

Mimarisine büyük bir yarışma sonucunda karar verilen parlemento binasının inşası 1981 yılında başlamış ve 7 yıl sürmüştür. Üstten bakıldığında iç içe geçmiş iki bumerangı andıran bina mermer kullanımı açısından modern mimarideki en önemli eserlerden biridir.

HİNDİSTAN TAJ MAHAL

HİNDİSTAN TAJ MAHAL

Taç Mahal, geniş bir avlu içinde, dört köşesinde 4 minare bulunan, 75 m. yüksekliğinde beyaz mermerden bir anıt kubbedir. Minareler muhtemel bir zelzelede ana yapıya zarar vermesin diye dışa doğru hafif meyillidir. Yüksek duvarla çevrili avlu kapısından Taç Mahal’in bulunduğu bahçeye girilmektedir. Bu kapının, bir kadının yüzünü örten ve nazikçe açılması gereken bir peçe olduğu düşünülmektedir. Taç Mahal’in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmıştır. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 m. olan kubbe, inciyi andırır ve kadını temsil etmektedir. Bir başka zaviyeden, tepede bulunan kubbe Cenneti, kubbenin oturduğu kare bina Dünyayı temsil etmektedir. Kubbe üzerinde altınlı bir alem vardır. Anıtın dört yanına Hattat Serdar Efendi tarafından Yasin Suresi’nin tamamı yazılmıştır. Bina tamamen mermerdir. Mermerler mekana 322 km mesafeden getirtilmiştir.

YUNANİSTAN PARTHENON TAPINAĞI

YUNANİSTAN PARTHENON TAPINAĞI

Partenon Athena’nın tapınağıdır, M.Ö. 5. yüzyılda Atina Akropol’ünde inşa edilmiştir. Antik Yunan’dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir. Mimarı Ictinus ve Callicrates’dir. Phidias ise baş heykeltraşıdır. Bina katıksız beyaz Pantelic mermerden yapılmıştır.

İTALYA ROMA ULUSUN MİHRABI

İTALYA ROMA ULUSUN MİHRABI

Yapı bembeyaz mermerden ve Corinthian sütunlarından inşa edilmiştir. Son derece etkileyici ve dikkat çekici bir güzelliği vardır. Yüksekliği 70 metre olan Altare della Patria’nın genişliği ise 135 metredir. Abide 1985 – 1911 yılları arasında Giuseppe Sacconi tarafından Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için yapılmıştır.

İTALYA ASCOLİ ŞEHRİ

İTALYA ASCOLİ ŞEHRİ

İtalya’nın mermer ve tarihi kenti Ascoli’yi gezerken tarihin içinde kaybolabilirsiniz. Şehir meydanında ileri doğru baktığınızda karşınızda mermerden oluşmuş bir kraliyet göreceksiniz.

HİNDİSTAN KOLKATA VİCTORİA MÜZESİ

HİNDİSTAN KOLKATA VİCTORİA MÜZESİ

Kraliçe Victoria’ya adanmış bir anıt yapıdır. Tamamı beyaz mermer kullanırak yapılan bu şaheser günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Yapıda kullanılan beyaz mermer Makrana mermeridir. Eserin inşasına 1906 tarihinde başlanmış ve 1921 yılında tamamlanmıştır.

TÜRKİYE EFES ANTİK KENTİ

TÜRKİYE EFES ANTİK KENTİ

Efes, tarihi boyunca birçok kez yer değiştirdiğinden kalıntıları yaklaşık 8 kilometrelik geniş bir alana yayılır. Ayasuluk Tepesi, Artemision, Efes ve Selçuk olarak dört ana bölgedeki harabeler yılda ortalama 1,5 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Tümüyle mermerden yapılmış ilk kent olarak bilinmektedir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: