En Güzel Tarihi Yerler

Fotoğraf, Sanat 25 Şubat, 12:00'de eklendi

Dünyamızda muhteşemliğine şahit olduğumuz harikalar var. Ya bildiğinizden çok fazlası varsa? Gelin hep beraber bilinmeyene yolculuk edelim.

Chand Baori – Hindistan

Chand Baori – Hindistan

Hindistan’ın Rajasthan eyaletindeki Abhaneri köyünde yer alan Chand Baori, basamaklı kuyusu tahmini olarak 9. yüzyıldan kalmadır. 13 kattan oluşan kuyu 33 metre derinliğe ulaşmaktadır. Toplam 3500 basamaktan oluşan simetrik merdivenler, yöre halkının su seviyesine daha rahat ulaşması amacıyla inşa edilmiştir.

Aït Benhaddou – Fas

Aït Benhaddou - Fas

Sahra ve Marakeş güzergahında bulunan köy, günümüzde Fas sınırları içerisinde yer alıyor. Turist ticaretinin fazlalığından dolayı insanlar nehrin diğer tarafındaki modern evlerde yaşıyorlar ama hala köyde yaşayan bir avuç insan mevcut.

Derawar Kalesi – Pakistan

Derawar Kalesi - Pakistan

13. yüzyılda tuğladan yapılmıştır. “Çölistan” çölünde Bahawalpur’dan yaklaşık 100 km uzaktadır. Çevresi 1500 m, yüksekliği 30 m olan 80 kuleden oluşan kare şeklili bir kaledir. Bahawalpur nevabblarının idare merkezi olarak kullanılmıştır ve yakınlarında bu nevvab ve ailelrin gömülu olduğu mezarlık bulunmaktadır. Ne yazık ki bakımsızlık dolayısıyla yıpranmış görünüşlüdür.

Azize Katerina Manastırı – Mısır

Azize Katerina Manastırı - Mısır

Azize Katerina Manastırı, Mısır‘da, Sina Yarımadasında yer alan Rum Ortodoks manastırı. Dar bir vadide 1.500 m yükseklikte inşa edilmiştir. 2002’de UNESCO dünya Miraslar Listesi’ne dahil edildi. Çoğu kez yanlış olarak Sina Bağımsız Rum Ortodoks Kilisesi olarak adlandırılır. Doğu Ortodoks Kilisesi‘ni oluşturan özerk kiliselerin en küçüğüdür.

Leptis Magna – Libya

Leptis Magna - Libya

Leptis Magna Antik Roma’da Carthage olarak adlandırılan bölgenin doğusunda kurulmuş üç şehirden birisidir. Tripolis: Sabratha-Oea-Leptis Magna. Şehirde yerleşimin MÖ 1000’li yıllara uzandığı tahmin ediliyor. Bu coğrafyada Berberler, Fenikeliler, Kartacalılar , Romalılar ve Bizanslılar yaşamışlar. Özellikle imparator Septimius Severus döneminde genişletilmiş ve süslenerek Roma İmparatorluğu’n en güzel şehirlerinden birisi haline getirilmiş. Milattan sonra 7. yüzyılda da terk edilmiş ve antik kent neredeyse bin yıl kumların altında kalarak dünyadan gizlenmiş.

Samarra – Irak

Samarra - Irak

Burası önceki adı “Deyrü’n -Âdî” olan ve Sasaniler zamanında kurulan eski bir yerleşim yeridir. Sekizinci Abbasi Halifesi Mu’tasım tarafından, Deyr halkından topraklarını 4000 dinar karşılığında satın alınmış ve şehir 836 tarihinde Abbasi ordusundaki Türkî memlûk birlikleri için kuruldu. 836’daki nüfusu 35.000 iken bugün 200 binin üzerindedir.

Lalibela Kaya Kiliseleri – Etiyopya

Lalibela Kaya Kiliseleri - Etiyopya

Etiyopya’nın en kutsal şehirlerinden biri olan Lalibela, denizden 2500 metre yükseklikte kırmızı kayalıklara tek parça halinde oyulan 11 kiliseye ev sahipliği yapıyor. 12-13. yüzyıllarda inşa edildiği düşünülen kiliselerin mimarisinde, Kudüs’ten esinlenilmiş. Şehir, ülkede yaşayan Ortodoks Hristiyanlar için bir hac merkezi olarak kabul ediliyor.

Fasil Ghebbi – Etiyopya

Fasil Ghebbi - Etiyopya

Fasil Ghebbi, Tana Gölü yakınındaki Kuzey Etiyopya yüksek platosu üzerinde konumlanan ve bir dönem başkentlik yapmış olan Gondar kentinde yer almaktadır. Fasil Ghebbi kale kompleksi, 16. ve 17. yüzyıllarda Etiyopya imparatoru Fasil (Fasilides) ile haleflerinin yerleşim yeriydi. 900 metre uzunluğunda bir duvarla çevrili olan komplekste, Hint ve Arap etkilerini sergileyen saraylar, kiliseler, manastırlar ile eşsiz özel ve kamusal binalar yer almaktadır. Kentte görülen Hint ve Arap etkisi sonradan yerini Cizvit misyonerleri tarafından Gondar’a getirilen Barok tarzına bırakmıştır.

Timgad Antik Şehri – Cezayir

Timgad Antik Şehri - Cezayir

İmparator Traianus MS 100 yılında bu şehri kurduktan sonra Roma, Kuzey Afrika topraklarında tahıl, zeytinyağı ve şarap üretimini teşvik etti. Bölge kısa zamanda Roma İmparatorluğu’nun temel gıda ihtiyacını karşılayan önemli bir merkez haline geldi. Roma yönetimindeki diğer koloni şehirleri gibi Timgad’da giderek zenginleşti. Zamanla nüfusu arttı ve şehir büyüyerek duvarlarının çok ötesine geçti. Yüzlerce yıl süren dinsel çatışmalar, savaşlar ve barbar akınları sonucunda Roma medeniyeti, Kuzey Afrika üzerindeki etkisini kaybetti. 6. yüzyıla gelindiğinde Arap kabileler tarafından yakılıp yerle bir edilen Timgad, 1000 yıldan uzun süre çölün kumlarında gömülü kaldı.

Sabratha – Libya

Sabratha - Libya

M.Ö. 6. yüzyılda Fenikeliler tarafından Trans-Sahra ticaret yoluyla Afrika’dan gelen malların, dünya’ya aktarıldığı bir ticaret merkezi olan Sabratha Antik Kenti genel olarak iyi korunmuş olan yapısıyla dikkat çekiyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: ,