En ilginç Teoriler

Liste 7 Mart, 20:00'de eklendi

Bilim ve teknoloji ne kadar gelişmiş olsa da bilimin açıklayamadığı bazı olaylar hala gizemini korumaya devam ediyor.

1. Doğada birden beliren bazı hayvan türleri.

Doğada birden beliren bazı hayvan türleri.

Tarihte neredeyse her hayvan türü, başka bir türün yerine gelmiş ya da yerini başka bir türe bırakmıştır. Ancak Mamutlar gibi bazı memeli türlerinin atası yoktur, bu yüzden bilimadamları bu türlerin kökenini açıklamakta zorluk çekiyorlar.

2. Kuzeyi gösteren inekler.

Kuzeyi gösteren inekler.

İnekler üzerinde çalışma yapan bilimadamları ineklerin büyük bir çoğunluğunun otlarken tıpkı bir pusula gibi kuzeyi gösterdiklerini farketmişler. Bu olayın nedenini araştıran bilimadamları kayda değer bir sonuca ulaşamamışlar.

3. Jelatine benzeyen yağmur.

Jelatine benzeyen yağmur.

Washington Oakville şehrinde 1994 yılında havadan jelatin gibi görünen ilginç bir madde yağmış ve ertesi gün şehirde yaşayan çoğu kişi grip benzeri bir hastalık geçirmiş. Sıvının içeriğini inceleyen bilim insanları iki tip bakteriye rastlamışlar ancak bu maddenin tam olarak ne olduğunu açıklayamamışlar.

4. Karanlık madde.

Karanlık madde.

Karanlık madde, evrende bulunan ve elektromanyetik dalgalarla etkileşime girmeyen ve varlığı sadece kütleçekim etkisiyle belirlenebilen maddelere denir. Bilimadamları evrenin %24’ünün karanlık maddeden oluştuğunu söyleseler de maddenin varlığına dair kesin bir kanıt hala bulunamadı.

5. Güneş sisteminde kaç gezegen var?

Güneş sisteminde kaç gezegen var?

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıllarda Plüton gezegen olmaktan çıkarılmıştı, bu olaydan sonra bilim insanları Kuiper kuşağı denilen ve Güneş etrafında dönmekte olan gökcisimlerinin bulunduğu bir kuşakta Plüton’dan daha büyük olan binlerce gökcismi olduğu keşfedildi. Bilim insanları bu cisimlerin gezegen olup olmadığında henüz kesin bir kanıya varabilmiş değiller.

6. Bazı insanlar neden solaktır?

Bazı insanlar neden solaktır?

Çoğu insan sağ elini, bazı insanlar da sol elini kullanır. Ancak bazı insanların neden solak olduğuna dair henüz kesin bir kanıt bilimadamları tarafından bulunabilmiş değil.

7. “Megafauna” neden yok oldu?

tarih öncesi çağlarda dünya üzerinde dev hayvanlar yaşamaktaydı. Ancak yaklaşık 10 bin yıl önce hepsi ortadan kayboldu, çeşitli teoriler olsa da hala neden ortadan kayboldukları kesin olarak bilinmiyor.

8. Neden rüya görürüz?

Neden rüya görürüz?

Bazı bilim insanları rüyaların beynin içinde kalmış çeşitli görüntüler ya da beyin dalgalarından kaynaklandığını söyleseler de neden rüya gördüğümüz kesin olarak ispatlanabilmiş değil.

9. Uzay kükremesi.

2006 yılında bir grup uzay bilimci dünya dışından gelen garip sesler keşfetti. Ses dalgaları uzay boşluğunda yayılmıyor olsa da sesin kaynağının radyo dalgaları olduğu biliniyor, ancak sesin tam olarak nereden yayıldığı henüz bilinmiyor.

Videoda çeşitli gezegenlerden yayılan sesleri dinleyebilirsiniz.

10. Kan grupları neden var?

Kan grupları neden var?

bilim insanları insanların neden değişik kan gruplarına sahip olduğunu kesin olarak açıklayamıyorlar. Bunun hakkında en kesin bilgi, farklı grupların değiş farklı hastalıklara karşı daha güçlü bağışıklığa sahip oldukları. Örneğin 0 kan grubuna sahip insanların sıtma hastalığından ölme riski diğer gruplara göre daha düşük.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: