En önemli icatlar

Bilim & Teknoloji, Liste 2 Mart, 12:00'de eklendi

Hayatımızda olmazsa olmayan tüm dünyanın gelişmesine katkı sağlayan ve en önemli şaşıracağınız 10 icadı sizlere sunmaktayız…

1. Telefon

Telefon

1876’ da Alexander Graham Bell, telefonu buldu. Bell ve Thomas Watson adlı elektrik mühendisi, bir gönderici ve bir alıcıdan oluşan bir düzenek yapmış oldular. Alıcı, sesi belli bir elektrik akımına dönüştürüyor ve bu akım bir tel aracılığı ile ahizeye taşınıyordu. Tarihteki ilk telefon görüşmesini, 10 Mart 1876‘ da Bell yapmıştır.

2. Radyo

Radyo

1902’de İtalyan mucit Guglielmo Marconi, kablo ya da tel olmadan bir yerden diğerlerine mesaj göndermenin yolunu keşfetti. Böylece radyo hayata merhaba dedi. Marconi, radarın mucidi Hertz’ in yapmış olduğu deneyleri kullanarak bulunmuş olduğu yerden 9 metre uzaktaki bir kapı zilini çalmayı başarabiliyordu ve bunun için herhangi bir kabloya ihtiyaç duymuyordu. Kullandığı yönteme “elektromanyetik” adını vermişti.

3. Uydu

Uydu

4 Ekim 1957’ de Ruslar, ilk uydu Sputnik’ i dünya yörüngesine yerleştirdi. Dünya’ nın ilk yapay uydusu bir tek bir basket topu büyüklüğünde olup 82 kilogram ağırlığındaydı. Bu minik uydu, 98 dakika içinde yörüngeye yerleştirilmişti. Sputnik, insanoğlu için uzay çağının başlangıcı demekti.

4. Haberleşme Kuleleleri

Haberleşme Kuleleleri

Claude Chappe, tepelerin üzerine kurulmuş kulelerden oluşan bir ağ sistemi geliştirdi. Her kulenin üzerinde 49 değişik konuma ayarlanabilen iki uzun oka haiz bir makine vardı. Her konum bir harfe yahut rakama karşılık geliyordu. Operatörler böylece bir kuleden ötekine mesaj gönderebiliyorlardı. Bu sistem çok başarılı oldu ve 4.828 km’ lik bir ağ kulelerle birbirine bağlandı.

5. Çatal

Çatal

Çatalı ilk kullananların Yunanlılar olduğu sanılmaktadır. Çatalın yemek masalarındaki kullanımı MS 7. Yüzyılda Ortadoğu’daki varlıklı ve itibarlı ailelerde görülmektedir. 13. Yüzyılda Bizanslılar’a onlardan da İtalyanlar’ a geçmiştir. Fransa da ise “gösterişe kaçıyor ” diye kabulü yavaş olmuştur. Çatal, 1600’lerin ortalarından itibaren yine saygınlık kazanmış, kraliyet ailesi ve varlıklı sofralarının vazgeçilmez lüksü olmuştur. Günümüzde ise hepimizin vazgeçilmez ihtiyacıdır.

6. Mekanik Saat

Mekanik Saat

999’da Gerbert, insanoğlunun süreı ölçebilme arzusuna hizmet etmek için yepyeni bir ürün sundu. Fransız keşiş ve ondan sonra Papa olan Gerbert’in ağırlıklar kullanarak çalışan ilk mekanik saati günümüze kadar pek çok kez geliştirildi.

7. Dikiş Makinesi

Dikiş Makinesi

1830’da Barthelemy Thimonnier dikiş makinesini icat etti. Makinede ayak pedalıyla döndürülen bir tekerlek, iğneyi kaldırıp indiriyordu. Fakat o dönemlerde pek çok terzi, işini kaybedeceği korkusuyla bu makinelerin 80 tanesini tahrip etmişti.

8. Fermuar

Fermuar

Fermuarın icadında her ne kadar tek bir mucitten söz etmek zor olsa da aslolan katkıyı 1893’de W.L. Hudson’ un yaptığı söylenebilir. Fermuarın yaşamımıza girmesi çok zaman almıştır. İlk fermuar tasarımının o denli ürkütücü bir görüntüsü vardı ki pek çok üretici seri üretimi yapmayı reddetmişti. Fermuar, günümüze kadar gelişmiş ve hayatımızdaki pratik malzemelerden biri olarak yerini almıştır.

9. Elektrik Isıtıcılı Ütü

Elektrik Isıtıcılı Ütü

1882’de Henry Seely, elektrik ısıtıcılı ütüyü geliştirdi. İlk ütüler, içine kor halinde kömür konularak ısıtılırdı. Seely’ nin ütüsünün içinde ise elektrikli bir ısıtıcı bulunuyordu. Böylece ütü, zor kullanılan bir ev aleti olmaktan çıkmıştı.

10. Elektrikli Süpürge

Elektrikli Süpürge

1901’ de Hubert Booth, elektrikli süpürgeyi icat etti. Booth’ un elektrikli süpürgesi o denli büyüktü ki atlı bir arabayla çekilmesi gerekiyordu. Fakat süpürgenin performansı gayet iyiydi; öyle ki İngiliz Kralı VII. Edward taç giyme töreninden önce salondaki halının bu süpürge ile temizlenmesini istemişti.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: