Etkili Sunum Teknikleri

İş Dünyası 1 Mart, 12:00'de eklendi

Etkili sunum yapabilmek için Guy Kawasaki 10-20-30 tekniğini öneriyor. Peki 10-20-30 nedir?

İş hayatından okul hayatına sunumlar ayrılmaz bir parçamız olmuş durumda. Aktarmak istediklerimizi en etkili şekilde iletmek için ise PowerPoint sunumlarını etkili şekilde, dinleyini sıkmadan, en kısa yoldan anlatarak yapmamız yararımıza oluyor.

Kalabalığa hitap etmek çoğu kişi için oldukça zor oluyor; üstüne bir de etkili sunum hazırlama telaşı eklenince sunumlar işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Peki bir sunumu nasıl hazırlamalıyız? Biz sizlere etkili sunum için birkaç püf noktası aktaralım; size sadece heyecanınızı bastırmak kalsın.

Kitlenizi ve Konunuzu Belirleyin

Kitlenizi ve Konunuzu Belirleyin

Sunumunuzu dinleyecek kitleyi belirleyin. Dinleyici kitleniz konunuzla paralellik gösterir. Hangi meslek grubuna, hangi yaş grubuna sunum yapacağınızı ve dinleyicilerin bilgi düzeylerini bilmeniz size sunum öncesinde yardım edecektir. Konunuzla ilgili güncel bilgiler toplayın ve bolca değişik kaynaktan faydalanın.

Sunum Dinleyici İçindir

Sunum Dinleyici İçindir

Kendinizi dinleyici yerine koyarak sunumuzu hazırlayın. “Bu konu, bu sunum şekli benim ilgimi çeker mi?” ya da “Ben bu sunumu anlar mıydım?” şeklindeki sorularla sunumunuzu dışarıdan bakan bir gözle değerlendirin. Eğer cevabınız ‘hayır’ ise sunumunuzu gözden geçirin.

Prova Yapın

Prova Yapın

Sunum öncesi prova yapmak, sunum yapacağınız alanı önceden görmek hem heyecanınızı azaltır hem sunuma hazır olmanızı sağlar. Hatta imkanınız varsa kim olduğu önemli olmaksızın seyircili bir prova sizi daha iyi hazırlar.

Sunuma Başlamadan Önce…

Sunuma Başlamadan Önce...

Sunumunuza başlamadan önce dinleyicilerinize kendinizi tanıtın; okulunuz, işiniz, işe nerede başladığınız gibi konularda kendinizle ilgili bilgiler verebilirsiniz. Sunum öncesinde dinleyiciye bu sunumdan beklentisini de sorarak onlarla iletişim kurabilir, dikkatlerini biraz daha arttırabilirsiniz.

Sunumunuzun %90’ını Dinleyicilerin %99’u Anlamalıdır

Sunumunuzun %90’ını Dinleyicilerin %99’u Anlamalıdır

Sunumunuzda anlattıklarınız, hitap ettiğiniz dinleyicinin anladığı kadardır. Fazla teknik terim, dinleyicinin anlayamayacağı yabancı ifadeler ve kısaltmalar kullanmak sizin zararınıza olur. Sunumunuzu onların anlayacağı şekilde yapın ve 1. Maddedeki dinleyici düzeyini belirleme konusundaki araştırmanızı iyi yapın. Eğer illaki teknik terim kullanmanız gerekiyorsa tüm dinleyicinin anlayabilmesi için bu terimi kısa bir şekilde açıklayabilirsiniz. Örnkelendirmek gerekirse; Steve Jobs 5GB hafızalı Ipod’u tanıtırken 5GB’ın 1000 şarkıya denk olduğunu açıklamıştır.  Haliyle dinleyicinin kafasında daha net bir bilgi oluşmuştur.

Gelelim 10-20-30 Yöntemine: 10 Slayt, 20 Dakika, 30 Punto

Gelelim 10-20-30 Yöntemine: 10 Slayt, 20 Dakika, 30 Punto

Girişimcilik, rekabet, iş sanatı ve pazarlama konularında kitapları ve makaleleri olan Guy Kawasaki’nin de blogunda yer verdiği bir yöntemdir bu. Kawasaki, iki kişilik küçük şirketlerden google’a kadar değişik çaplarda şirketlere danışmanlık yapmış, iki dönem Apple’da çalışmış, bugüne kadar 3 şirket kurmuş, 10 şirkete yatırım yapmış bir risk girişimcisi olarak yüzlerce girişimcinin sunumunu dinlemekten kulaklarının adeta sağır olduğunu söylemektedir ‘Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin ElKitabı’ kitabında. Bu kadar tecrübe yanılıyor olamaz.

10 Slayt

10 Slayt

İmkansız gibi görünse de 10 slayt dinleyicinin dikkatini daha fazla size çekecektir. Ayrıntılarda çok fazla boğulur, tüm bilgileri slayta aktarmak isterseniz dinleyici sıkarsınız. Dinleyicinin slyatı okuma hızı sizin anlatma hızınızdan fazal olacağı için, uzun yazdığınız slaytlarda siz anlatana kadar dinleyici çoktan onu okumuş olacak ve dikkatini size vermeyecektir.  Uzun uzun yazdığınız, tüm bilgileri aktardığınız slaytlar size ihtiyaç olmadığını gösterir; zaten dinleyici onu okur ki o dinleyici oraya sizi dinlemeye geldi. Slaytlarınıza başlıkları ve ana maddeleri yazın detayları dinleyiciye siz anlatın; dinleyici size odaklansın. Hatta byük görseller ve grafikler koyarak sunumunuzu yapabilirsiniz. Kawasaki bu konuda 10 slaytı ideal olarak gösterirken yine de 15 slaytı geçmemeniz gerektiğini söylüyor.

20 Dakika

20 Dakika

Sunumunuzu 20 dakikada bitirmeye hazırlanın. Sizden önce bir sunum olması ve o sunumun uzaması durumunda sizin sunumunuzu daha kısa sürede bitirmeniz istenebilir. Sunumda kullanacağınız teknik cihazların azizliğine uğrayabilrsiniz ve bu nedenle sunumunuzu kısa süreye sığdırmak zorunda kalabilirsiniz. Tüm bu ihtimallerin yanında ortalama bir sunumda dinleyicinin size odaklanma süresi 20 dakikadır. 20 dakikada sunumunuzu anlatmalı geri kalan sürede soruları cevaplamalısınız. Tabi bu 20 dakika sizin sunumu nasıl anlattığınıza bağlı olarak değişebilir; esprili bir dil kullanarak veya sunumunuzu vücut dilinizle destekleyerek bu süreyi uzatmak sizin elinizde.

30 Punto

30 Punto

Büyük yazı boyutunun amacı slaytları dinleyiciye okutmak değil onlara yol göstermektir. Yani yine size görev düşüyor. Fazla ayrıntı koymak yerine, slaytlarda ana noktalara değinerek slaytları siz anlatın.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.