Gökyüzündeki Şölen Kuzey Işıkları Çılgınlığı

Doğa & Çevre 28 Nisan, 00:21'de eklendi

Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) genellikle kutup bölgelerinde görülen bir gece ışımasıdır.

Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, dünyanın manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonrasında oluşan doğal ışımalar Aurora Borealis (Kutup ışıkları) olarak bilinir.

Işık şöleni ve olağanüstü renkleri ile hayranlık uyandıran kutup ışıkları belli yerlerden ve yalnızca belli tarihler arası görülüyor. Yılda sadece iki defa şahit olunan bu gökyüzündeki şölenin ilk görülmesi mart, nisan arasında, ikinci ve en görkemli görülmesi ise eylül, ekim arasında oluyor..

Dünyanın manyetik alanı nedeniyle, kuzey ışıkları sadece manyetik alanın en düşük olduğu yerlerde yani kutup bölgelerinde görülebiliyor. Kuzey Kutbu’nda yaşayan ilk insanlar Kuzey Işıkları’nın gökyüzünde “danseden ruhlar” olduğuna inanıyorlardı.Çünkü bu olağanüstü gökyüzündeki şölen ancak doğa üstü bir şey olabilirdi.

Dünya dışında diğer gezegenlerde de auroraların oluştuğu tespit edilmiştir. Jüpiter’de ortaya çıkan auroralar, güç olarak dünyada üretilenlerden yaklaşık bin kat daha fazla bir güce sahiptir. Satürn ve Jüpiter dışında bilim adamları, Venüs ve Mars’ta da auroralar gözlemlemişlerdir.

Güney kutbuna yakın enlemlerde görülen ışıklara Aurora Australis (güney kutup ışıkları) deniliyor. . Kuzey enlemlerde görülen ışıklara ise Aurora Borealis (kuzey ışıkları) deniliyor. 

Auroralar, atmosferin iyonosfer tabakasında yeşil, mavi ve kızıl ışımalar olarak oluşuyor. Özellikle yay, bulut ve çizgi şeklinde meydana gelen kutup ışıklarının yaygın rengi yeşil. Ancak çok yükseklerde olan kutup ışıkları kırmızı veya pembe rengi alıyor.

Kutup ışıkları genellikle İskandinavya, Grönland, İzlanda, Kanada, Alaska ve Kuzey Sibirya bölgelerinde görülüyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.