Hayvanların Bilinmeyen Özellikleri

Hayvanlar 26 Mart, 12:00'de eklendi

Dünya üzerinde milyonlarca hayvan türü yaşamaktadır. Peki onlar hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

1. Angut Kuşu

Angut Kuşu

Angut kuşları eşlerine ölümüne sadıktır. Eşi ölen bir Angut kuşu eşi öldükten sonra asla çiftleşmiyor ve kendisi ölene kadar yas tutuyor.

2. Bonobo Maymunu

Bonobo Maymunu

A.B.D.’nin eyaletlerinden biri olan Lowa’da, küçük bir maymun grubuyla birlikte yaşayan 31 yaşındaki erkek bonobo maymunu yapılan araştırmalar sonucunda ortalama 2.000 kelimeyi anlayabiliyor. Bir klavyede bulunan 400 sembolü anlıyor ve bu sembolleri kullanarak iletişim kurabiliyor.

3. Ahtapot

Ahtapot

Ahtapotlar yaşamlarını 3 kalple sürdürüler. 8 koluna ayrı şekilde kan pompalama işini bu 3 kalbiyle sağlar. Ahtapotların kollarında ortalama 1700’e yakın vantuz bulunur. Bu vantuzlar sayesinde dokundukları yerin tadı ve kokusunu alabilirler.

4. Bukalemun

Bukalemun

Bilindiğinin aksine Bukalemunlar çevrelerine uyum sağlamak için renk değiştirmezler. Bunu duygularını ve belirli tepkileri göstermek için yaparlar. Bukalemunların dilleri kendi boyları kadar uzayabilir.

5. Deniz Atı

Deniz Atı

erkek deniz atı aşık olduğu dişiye kur yaparken neredeyse noktasına kadar aynı renk ve deseni alabilir. Ayrıca erkek deniz atlarıda doğurur. Erkek deniz atları, karın alt kısmında zırh tabakasının olmadığı bölgede geniş bir keseye sahiptir. Dişi yumurtalarını bu keseye yerleştirir. Erkek ise burada biriken yumurtaları döller. 1-2 ay sonra deniz atının kopyaları olan yavrular keseden çıkar.

6. Fil

Fil

Afrikada yaşayan fillerin memeliler arasında en az uyuyan memeli hayvan türü olduğu yapılan bir araştırmayla ortaya kondu. Doğal yaşam ortamlarındaki filler günde en fazla 2 saat uyur. Filler dünyanın en büyük hayvanlarından biri olmasına rağmen arılardan fazlasıyla korkarlar.

7. Karga

Karga

Moskova Devlet Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre dünyanın en zeki kuşu kargalardır. Vefakar olan kargalar kendilerine gösterilen ilgi ve sevgiyi karşılıksız bırakmazlar. Herhangi bir kargaya iyilik yaptığınızda sizi takip edip korumaya bile kalkışabilirler.

8. Karınca

Karınca

Bir karıncanın ortalama yaşamı 45-60 gün arasıdır. 40.000 karıncalık ortalama bir yuvada bir insanınkine eşit sayıda beyin hücresi vardır. Karıncalar arasında farklı görevler vardır. Bunlardan biride Köle-Yapıcı karıncalardır. Bu karıncalar başka karıncaların yuvalarına saldırır ve yumurtalarını çalar. Daha sonra kırılan yumurtalardan çıkan yavru karıncalar kolonide köle olarak çalıştırılır.

9. Köpek

Köpek

Kan basıncınız yükseldiği an en iyi ilaç köpek sevmek. Yapılan bir araştırmada köpekleri sevmenin kan basıncını düşürdüğü bulunmuştur. Eğitimli köpekler güçlü koku alma yetisiyle prostat kanserini %98’lik bir doğruluk payıyla tespit edebiliyorlar.Köpeklerin burunlarında, insanların parmaklarında olduğu gibi izler vardır. Ve her köpeğin burnundaki iz insanlardaki parmak izi gibi farklıdır. Ayrıca söylendiğinin aksine köpekler sadece siyah-beyaz görmezler. Aynı zamanda mavi ve yeşil renkleride ayırt edebilirler.

10. Penguen

Penguen

Penguenler dakikada 120 adım atarlar. Yorulduklarında bacaklarını açıp kürek gibi kullanarak yollarına devam ederler. Hedeflerine varınca bir çukur kazar, etrafını taşlarla çevirip güneşin doğuşunu beklerler. Çünkü güneş ışığı, cinsiyet bezlerini harekete geçirir. Cinsiyetlerinin ne olduğunu güneş doğana kadar bilmezler. Penguen çeşitlerinden imparator penguenlerin erkekleri kuluçkaya yatarken, dişilerin görevi yiyecek bulmadır.

11. Akrep

Akrep

Akrepler çok dayanıklı hayvanlardır. 3 hafta boyunca donmuş olarak bekleyen bir akrep, buzu çözüldüğünde yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. 1 sene boyunca aç ve susuz yaşayabilen ender canlılardandır. Çiftleşme esnasında dişi akrepler genellikle erkekleri öldürür ve daha sonra yer. anne akrepler yavrularını bir kaç hafta sırtında taşır. Hatta avlanmaya bile sırtındaki yavrularıyla çıkar.

12. Su Aygırı

Su Aygırı

Su aygırları genellikle güneş kremi olarak kırmızı yağlı bir madde salgılarlar. Derileri aşırı kalındır ve vücutlarına mermi kolay kolay işlemez. Su aygırları suyun altında yaklaşık olarak 10 dakika boyunca nefessiz kalabilirler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: