İş Başvurusundaki Mail Yazışması Nasıl Olmalı?

İş Dünyası 13 Şubat 2017
1.062 okunma


3 dk, 10 sn de okuyabilirsiniz.

İş Başvurusundaki Mail Yazışması Nasıl Olmalı?

İş başvuruları teknolojiye ayak uydurarak dijital ortama doğru kaymaktadır. Bu dijital ortam da en etkili duruşu sergileyebilmek oldukça önemlidir.

İş başvuruları teknolojiye ayak uydurarak dijital ortama doğru kaymaktadır. Bu dijital ortam da en etkili duruşu sergileyebilmek adına doğru bir dil kullanmak oldukça önemlidir. Çükü mail yoluyla gerçekleştirilecek olan iş başvurularında firma çalışanları sizleri göremez. Bu nedenle kullanacağınız ifadeler sizler hakkında bilgiler veren detaylar olarak dikkat çekmektedir. Üslubunuzun kaba olması sizler hakkında olduğundan farklı bir düşünceye varılmasına neden olabilir. Kullanılacak dil veya üslup iş başvuru formatına uygun olmalıdır.

İş başvurusu yaparken veya başvurunuzun ardından sizlerden talep edilen detaylı bilgilerin firmaya ulaştırılmasında kullanılan mail yazışmaları uygun kriterleri karşılamalıdır. Bu durumu biraz da somutlaştırmak adına birkaç başlık ile durumu açıklayalım;

Samimiyet:

Mail yazışmalarında firma ile samimi bir konuşma gerçekleştirmekten uzak durmalısınız. İş başvurusuna veya diğer bilgilerin paylaşımına uygun olarak bir üslup kullanmalısınız. Mailinizde “nasılınız, umarım iyisinizdir” gibi ifadeler bulundurmaktan kaçınmalısınız. Bu ifadelerin sizlerin iş hayatının gerektirdiği ciddiyete sahip olmadığınız düşüncesinin oluşmasına neden olabilir.

Emir Kipi Kullanmayın:

Yazışmalarınızda emir kipi kullanmaktan kaçınmalısınız. Gerek yazınızın içerisinde gerekse de sonunda emredici cümleler bulunmamalıdır. Örneğin; başvuru sonucumu mail at, sonucu bana bildir gibi cümleler sizlerin emrivaki konuşmalar gerçekleştiren ve kibar olmayan birisi olduğunuz düşüncesinin oluşmasına neden olabilir.

Kibar Olmalısınız:

Mail yazışmalarında kibar bir üslup tercih etmeniz sizlere avantaj sağlayacaktır. Ayrıca ifadelerinizi en doğru kelimeler kullanarak gerçekleştirmek yazınızın etkililiğini arttıracaktır.

Siz Dili:

Yazışmalarınızda kullandığınız üslup siz olarak gerçekleştirilmelidir. “Bilgilerimi sana gönderiyorum” gibi bir ifade yerine “bilgilerimi sizlere gönderiyorum” gibi bir ifadenin bulunması hitabet konusunda daha olumlu bir etki bırakacaktır. Unutmamalısınız ki yazılarınızın sizler hakkında fikir vermesi işe alım sürecinin başarısını etkilemektedir.

Uygun Punto ve Yazı Tipi:

Mail yazışmalarında uygun yazı tipi ve punto kullanımı yazılarınızın okunurluğunu arttıracaktır. Ayrıca doğru olarak kullanılmayan yazı tipleri ciddiyetsiz bir izlenim bırakabilir. Mail yazışmalarında tavsiye dilen yazı tipi, Times New Roman olarak ifade edilebilir. Ayrıca punto değeri olarak da 11 veya 12 punto seçilebilir. Yazılarınızın okunurluğunu arttırmak ve ifade etmek istediklerinizi en uygun şekilde ifade edebilmek adına, sadece önemli noktalarda kalın veya italik seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bu seçeneklerin yazının tamamında seçilmesi istenilen etkinin oluşturulmasını engelleyecektir.

Uygun Konu:

Mail gönderirken sizlerden konu bilgisi girmeniz istenebilir. Bu durumda uygun konuyu girmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Eğer konu bilgisi girmezseniz karşı tarafta mailiniz “konu yok” başlığı ile görülebilir. Bunun yerine “İş başvurusu” veya “CV gönderimi” gibi bir başlık atılarak mail içeriği hakkında fikir sahibi yapılabilir. Bu durumda mailinizin dikkate alınması veya okunması daha da kolaylaşacaktır. Mailinizin spam klasörüne düşme riskini de gözden geçirmeniz gerekmektedir. Spam klasörüne düşen mailler değerlendirmeye alınmayabilir. Bu konuda firma ile iletişime geçerek mailinizin ulaşıp ulaşmadığını teyit edebilirsiniz.Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

İlginizi Çekebilir
İş fikirleri

İş fikirleri

2 Ocak 2018
1.413 okunma
2017 Yılının İlham Verecek İş Fikirleri

2017 Yılının İlham Verecek İş Fikirleri

22 Temmuz 2017
1.448 okunma
Para Dedektifi – 19 Mart 2017

Para Dedektifi – 19 Mart 2017

11 Nisan 2017
915 okunma
Steve Jobs’dan Bir Hayat Dersi

Steve Jobs’dan Bir Hayat Dersi

10 Nisan 2017
1.136 okunma
Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

31 Mart 2017
1.273 okunma
Para Nasıl Biriktirilir?

Para Nasıl Biriktirilir?

28 Mart 2017
910 okunma
Bunlar da var!
Defne ağacı yararları nelerdir?

Defne ağacı yararları nelerdir?

19 Şubat 2017
1.273 okunma
En Tuhaf Oteller

En Tuhaf Oteller

16 Ocak 2017
2.659 okunma
Gezerek Yapabileceğimiz Meslekler

Gezerek Yapabileceğimiz Meslekler

2 Ocak 2017
3.438 okunma
Değerli İcatlar: Teknoloji Tembelliği

Değerli İcatlar: Teknoloji Tembelliği

24 Mart 2017
2.240 okunma
Çocuklar ve Hayvanlar

Çocuklar ve Hayvanlar

15 Şubat 2017
1.811 okunma
Kardan Yapılmış Harika Eserler

Kardan Yapılmış Harika Eserler

13 Aralık 2016
1.879 okunma