Kitap Okumayanların Fikrini Nasıl Değiştirirsiniz?

Kitap 12 Şubat, 14:01'de eklendi

Kitap Okumayanların Fikrini Nasıl Değiştirirsiniz?

Tüm çocuklar okuma isteği ile doğmuyorlar. Onlara bunu bizim aşılamamız lazım. Okumamalarının 10 sebebi ve bunu nasıl değiştiririz?

Her yer teknoloji oluyor. Her yer metalleşiyor, demirleşiyor. İnsanoğlu teknolojide geliştikçe kağıdın yerini internet sayfaları bilgisayarlar ve akıllı telefonlar alıyor. Bizi kağıttan uzaklaştırıyor. Peki biz kağıda kendimizi yakınlaştırmak için ne yapabiliriz?

1. Okumak, baş ağrısı yapıyorsa ya da gözlerini acıtıyorsa

Okumak, baş ağrısı yapıyorsa ya da gözlerini acıtıyorsa

Son zamanlardaki araştırmalar öğrenme bozukluğundan muzdarip insanların nerdeyse yarısının aslında duyarlılık(ışığa) sendromundan muzdarip olduğunu kanıtladı. Işığa duyarlı insanlar kuşe kağıdında bir şeyler okumayı bazen zor bulabilir hatta bazen de acı verici olabilir. Floresan ışıklar veya diğer lambalar kağıdın parlamasına sebep oluyor. Bu parlama okumayı daha da zorlaştırıyor. Beyaz kağıt üzerine siyah mürekkepli yazılar ise bu insanlar için en zor olanıdır. Fakat malesef en yaygınıdır.
Bu yüzden eğer siz veya çocğunuz bu ışık duyarlılığından muzdaripseniz farklı çeşit kağıt ve daha düşük kontrastlı mürekkepli kitaplar okumanızı kolaylaştıracaktır.

2. Kitapları hızlı okumaya çalışmak

Kitapları hızlı okumaya çalışmak

Çocuğunuzun veya sizin kendi hızınızda okumanıza izin verin çünkü yavaş okumak ayıp bir şey değildir. Kendinizi kitaba kaptırarak okuyun, kitabı içinize çekin. O dünyanın içinde kaybolun. Eğer hızlı okumaya çalışmazsanız kitabın keyfini o zaman çıkarırsınız. Okumayı o zaman öğrenirsiniz.

Eğer çevrenizde kitapları çok hızlı okuyan biri varsa onu gözardı edin ve umursamayın. Çünkü eğer yavaşlayıp sindire sindire okursanız kitapları en az onlar kadar hızlı olma yolunda gidiyorsunuz demektir.

3. Seveceğiniz kitapları seçmek

Seveceğiniz kitapları seçmek

Genelde sırf okumak için seçilen kitaplar bizi doğal olarak sıkar. O yüzden bunu sonlandırıp seveceğiniz, ilgi duyduğunuz kitapları seçin. Birçok insan “klasikler”i okumaktan bahseder fakat bu sizin seveceğiniz kitap türü olmayabilir ve bu tamamen doğal bir şey. Sizi okumaya teşvik edecek her türlü kitap türünü seçebilirsiniz. Sadece sevdiğiniz bir konuyu seçin ve okumaya başlayın

4. Gerçek bir kitabevine gidin

Gerçek bir kitabevine gidin

Tuğladan yapılmış bir kitabevi internet sitelerinden birçok yönden daha iyidir. Öncelikli olarak kitaplardan bir dünyanın içinde gezebilir ve gözünüze ilk çarpan ilginizi çeken kitaplardan birini seçebilirsiniz. Sitelerden neye bakacağımızı bilmektense kitapları gezip karşınızda duran bir iyi bir kitabı görmek sizi daha çok heyecanlandırır.

5. Herhangi bir sınavda olmadığınızı hatırlayın

Herhangi bir sınavda olmadığınızı hatırlayın

Bazı insanlar sırf okuldayken sınavı geçmek için okuduğu için okumaktan nefret ediyorlar bu yüzden herhangi bir kitapla bir duygusal bağ kurmamış oluyorlar. Eğer okumaktan zevk alacağınız şeyleri düşünüyorsanız bunun bir sınav olmadığını hatırlayın ve seçtiğiniz kitabı beğenmezseniz başarısız olmadığınızı hatırlamanız gerekir.

6. Kitaptan önce alıştırmalık

Kitaptan önce alıştırmalık

Eğer direk olarak ağır kitaplara başlayamıyorsanız bu tamamen doğal bir şeydir. Okumaya alışmak için tabletlerden, e-kitaplardan veya gazetelerden yardım alabilirsiniz. Böylece beyniniz gittikçe okumaya daha hevesli bir hal almaya başlayacaktır ve gittikçe okumaktan daha da zevk alacaksınız.

7. Kitaplarınızı paylaşın

Kitaplarınızı paylaşın

kitap okumak illa sıkıcı veya yalnız yapılması gerekilen bir şey değildir. Farklı tür kitapları ve konuları arkadaşlarınızla paylaşmak zevkli ve sosyal bir aktivite olabilir. Bir kitapta gördüğünüz bir hikaye hakkında konuşursanız o hikaye ve kitaba bağlanmanızı kolaylaştırır. Üstelik bir sonraki evreleri de merak ettirmesi de cabası.

8. Okumak için kendinizi zorlamayın

Okumak için kendinizi zorlamayın

Eğer kendinizi okumak için zorlarsanız okumayı kendiniz için bir işkenceye dönüştürebilirsiniz. Genelde kendimizi okumak için zorlamamızın sebebi çevremizin sosyal beklentileri ve entel bir görünüm kazanma isteğinden kaynaklanıyor. Kendinizi okumak için zorlamayın ve canınız istediği zaman kitap okumaya başlayın.

9. Okuma zamanlaması

Okuma zamanlaması

Stresli olduğunuzda veya acelede olduğunuz bir durumda kitap okumayın. Rahatlamış bir zamanınızda kitap okumanız sizi o moda sokmaya yardımcı olur. Böylece zorlanmanın yerini zevk alır. Örneğin yatağınızın ucunda birkaç kitap bulundurabilirsiniz. Böylece eğer dilerseniz uyumadan önce kitaplara rahatça ulaşabilir ve okuyabilirsiniz.

10. Ara vermeyi unutmayın

Ara vermeyi unutmayın

Bir kitaba başladıktan 10 veya 20 sayfa sonra mola verebilirsiniz böylece bu okumayı yaymış ve daha sindirilmiş bir şekilde okumanıza yardımcı olacaktır. Yapacağınız bu molalardan sonra okumaya dönmeyi ihmal etmeyin. Çünkü eğer dönmeyi ihmal ederseniz bu adımların hepsini tekrar etmek zorunda kalabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: