Manipülasyon Sanatı

Bilim & Teknoloji 25 Mart, 16:01'de eklendi

İşte insanları fikirlerinize göre manipüle etmenin yani yönlendirmenin 8 kuralı!

İnsanın sosyal bir varlık olduğu ve günde birçok defa farklı ortamlarda, farklı insanlarla bir araya geldiğini düşünürsek, manipülasyon kendi sınırlarımızın üstünlüğünü karşı tarafa kabul ettirmede önemli bir yoldur. Çok konuşmadan, az ama yerinde cümlelerle insanlara istediğimiz davranışları yaptırmak ve hatta bizim gibi düşünmelerini sağlamak mümkün.

1. İnsanların görüşünü reddetmek yerine, kendi görüşünüzü daha iyi bir alternatif gibi sunun.

İnsanların görüşünü reddetmek yerine, kendi görüşünüzü daha iyi bir alternatif gibi sunun.

İnsanlar görüşlerine önem verilmediğini düşünürlerse, savunma psikolojisi ile kendi görüşlerinin doğruluğundan emin olurlar ve daha baştan istediğinizi alamazsınız.

2. Görüşünüzü desteklemek için küçük ve aykırı durmayan yalanlar söyleyin.

Görüşünüzü desteklemek için küçük ve aykırı durmayan yalanlar söyleyin.

Böylece görüşünüzün temelini sağlamlaştırıp, karşı tarafa kabul ettirmeniz daha kolay olur. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, yalanınızın öznel olmasıdır yani ispatlanamamalı.

3. Olası bir şüphe işinize gelmez!

Olası bir şüphe işinize gelmez!

Şüphe kırıntısını sezdiğiniz an gerçeği tüm çıplaklığıyla söyleyin ki, karşınızdaki insanı kendinize daha çok yakınlaştırın. Sizi yakın gören birine yaptıramayacağınız şey yoktur.

4. En iyi savaş, savaşılmadan kazanılandır!

En iyi savaş, savaşılmadan kazanılandır!

Hiçbir zaman yönlendirmek istediğiniz kişiye bir şeyi, birden fazla söylemeyin! Onun bulunduğu ortama göndereceğiniz ve sizin güdümünüzde olan kişiler, sizin yerinize onu ikna eder.

5. Siz dahil herkesin istediği bir şeyi almak için;

Siz dahil herkesin istediği bir şeyi almak için;

Onu istemiyormuş gibi davranın. Çoğunluğun paylaşamadığı güzel şeyler genellikle terkedilmeye mahkumdur. Bırakın güzellikler ayağınıza gelsin.

6. Manipülasyon sabır işidir!

Manipülasyon sabır işidir!

Eğer üst üste hamle yapmaya çalışırsanız, bir süre sonra kendinizi tekrar edeceğinizden başarısız olursunuz. Şüphe tohumları uzun zamanda gelişen bir bitkidir. Doğru şeyi, doğru yerde 1 kez söyleyip köşenize çekilin ve karşı taraf konuyu açıncaya dek bekleyin.

7. Manipülasyonun temel taşlarından biri samimiyet duygusu uyandırmaktır!

Manipülasyonun temel taşlarından biri samimiyet duygusu uyandırmaktır!

Kimse kendine yakın bulmadığı birinin fikirlerini ve dediklerini önemsemez. Birinin size yakın hissetmesini istiyorsanız, ona size dair bir sır verin. Bu sır aranızdaki bağı kuvvetlendirip, bir süre sonra karşı tarafın da size sırlarını vermesi ile sonuçlanacaktır ve unutmayın! Sırlarına hakim olmak, o insanın iplerini sizin elinize verir!

8. En önemli kural ise şu:

En önemli kural ise şu:

Manipülasyonu sakın ola ki gerçek dostlarınızın üzerinde uygulamayın! Bu diğer insanlarda alacağınız sonuçların aksine, sizin onların gözünde alçalmanıza yol açar. Çünkü gerçek dostlarınız sizi sizden iyi tanırlar…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.