Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız İlginç Hastalıklar

Liste 21 Ocak, 15:00'de eklendi

Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız İlginç Hastalıklar

Okumadan önce bu hastalıklara yakalanma riskinizin çok düşük olduğunu unutmayın.

Vitiligo Hastalığı

Vitiligo Hastalığı

Derimizde pigment üreten, dolayısıyla derimize rengini veren melanosit hücreleri vardır. Çeşitli sebeplerden dolayı, bu melanositlerin hasar görmesi sonucu, pigment üretilemez. Pigment yetersizliği sonucu deride, dağınık ve yama şeklinde sınırları belli olan beyaz lekeler oluşur ve yayılır. Estetik ameliyat ile beyazlaştığı sanılan Pop kralı Mıchael Jackson’ın maruz kaldığı hastalıktır.

Mavi cilt sendromu

Mavi cilt sendromu

Resimde görülen bu şirin babaya benzeyen adam aslında bu hastalığın tek elçisi değil.  Kentucky’nin  dağlık  bölgelerinde  1960’larda  mavi  derili  bir ailenin   yaşadığı  keşfedildi.  Birçoğu  80  yaşına   kadar  yaşayan  bu  grubun  mavi  tenleri  dışında  hiç  bir  sağlık  sorunları  bulunmuyor.  Mavi  derili  olma  özelliği  diğer  jenerasyonlara  aktarılan  bu  ailenin  bazı  fertleri  mor  ve  çivit  rengi de görülüyor.

​Alice Harikalar Diyarında Sendromu

​Alice Harikalar Diyarında Sendromu

 Vücut imajı ve  şekliyle  ilgili  algı  yanılsamaları  ile  giden  tuhaf  bir  sendromudur.  Hastanın  zaman,  boşluk  ve  vücut  görüntüsü  algısı  bozuk.  Hastalar vücut  şekillerinin  ve  ölçülerinin  değiştiği  algısına  kapılıyor.

Yürüyen ceset sendromu

Yürüyen ceset sendromu

Bu oldukça ender rastlanan zihinsel hastalığa göre insanlar öldüklerine, var olmadıklarına, kanlarının ya da iç organlarının bulunmadığına inanırken bazı durumlarda da bu sendrom “ölümsüzlük yanılsaması” yaratıyor.

Titreme Tremor hastalığı

Titreme Tremor hastalığı

Belki bir çok insan bunun farkında olmasına karşın o anki duygularına vermektedir bu hastalığı  fakat ileride ciddi bir yayılma gösterebilen bir hastalık türüdür.

Taş adam sendromu

Taş adam sendromu

Bu bağ dokusunun progressif olarak kemiğe dönüşmesi anlamına gelir. FOP çok az görünen bir genetik hastalıktır. Bu hastalarda kaslar, kiriş (tendon) ve tüm diğer bağdokusundan oluşan bölgeler kemiğe dönüşüyor. Bu hastalık eskiden MOP Myositis Ossificans Progressiva diye bilinir

80 yaşındaki çocuk sendromu

80 yaşındaki çocuk sendromu

Progeria’ya bir çocuğun genetik şifresindeki ufacık, basit bir kusur neden olabilir ama yıkıcı ve hayatını değiştiren sonuçlara yol açar Benjamin Button’ın tuhaf hikayeside bu hastalıktan esinlenmiştir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: