Nasa, Uyduları Hava Tahminleri İçin Takım Yıldızı Haline Getirdi

Bilim & Teknoloji, Doğa & Çevre 18 Aralık, 17:31'de eklendi

Nasa, Hava Tahminleri İçin Uyduları Takım Yıldızı Haline Getirdi

Nasa hava şartlarını ve kasırgaları kontrol altında tutabilmek için çok farklı bir yol geliştirdi!

ABD‘li uzay ajansı NASA, hava tahmincilerine kasırga yoğunluğunu anlama ve tahmin etmede yardımcı olmak üzere sekiz küçük uyduyu bir takım haline getirerek kullanımını Perşembe günü başlattı. Xinhua haber ajansı, Syclone Global Navigasyon Uydu Sistemini (CYGNSS) içeren sekiz gözlem evi, ABD havacılık şirketi Orbital ATK’nun Pegasus XL roketiyle yerel saatle 8.37’de düşük-dünya yörüngesine teslim edildiğini bildirdi.

Başkan Yardımcısı ve Orbital ATK’nın Lansman Taşıtları Bölümü Genel Müdürü Rich Straka, “NASA müşterimiz için bir başka başarılı Pegasus lansmanı sunmaktan gurur duyuyoruz” dedi. NASA CYGNSS ve Orbital ATK ekipleri, başka bir büyük göreve tebrikler gönderdi.

Ana roket ve mikro-uydu yükü, Orbital ATK’ün Atlas Okyanusu’ndan yaklaşık 39.000 feet uzaklığa ulaşan ve daha sonra roketi serbest bırakan Stargazer adıyla değiştirilen L-1011 uçaktan havaya fırlatıldı. NASA, 157 milyon dolarlık CYGNSS misyonunun kasırga ömrü boyunca fırtınanın gözünde ve yakınında bulunan okyanus rüzgarlarını ölçmek için Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) takımyıldızı ile takım olacağını belirtti.

“Bu, uyduların şiddetli tropik yağışlarla kasırganın ortasına ilk kez bakması ve kara öncesi ve sırasında ne kadar yoğun olduğunu tahmin ediyor” diye ekledi.

Lansman alışılmadık bir tarzda gerçekleştirildi. Yüklemeli zemin tabanlı bir roket yerine, bir hava aracı, bir hava aracından bir uçaktan serbest bırakıldı. Pegasus roketi, motorları atılmadan önce birkaç saniye serbestçe düşüş gösterdi ve kendini yeniden gökyüzüne doğru yönlendirdi. NASA, atışı başlattıktan sonra tüm 8 uyduyla temas kurdu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.