MANDELA ETKİSİ Mİ?

Bilim & Teknoloji, Liste 30 Kasım, 13:34'de eklendi
Mandela Etkisi, Nelson Mandela’nın 1964 yılında beyaz yönetim tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırılması ve 27 yıl boyunca hapiste kalması nedeni ile bir çok insanın Mandela’yı “Hapiste öldü.” şeklinde hatırlamasına neden olarak başlamış etkidir.
mandela
Ömür boyu cezaya çarptırılması ile umudu kesmiş insanlar, onu ölü olarak hatırlamaya başlamış ve daha sonra 90’lı yıllarda hapisten çıkması ile BBC News (TV kanalı) tarafından yapılan haber ve röportajlar da ses getirmediği için yanılsamalara neden olmuş ve bu tür hafıza yanılsamalarına Mandela Etkisi denmeye başlanmıştır.
2015 yılında ortaya atılan ve sosyal medyada gerçekleşen bu viral etkinin Amnezi (hafızanın rahatsız olması, bozukluğa uğraması durumu) ile alakası yoktur, sadece ufak hafıza yanılsamalarının bir araya toplanması ile insanları paniğe sokan kaynağı belirsiz bir kaç iddiadır.

Ortaya Atılan İddialar

“Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin Büyük Hadron Çarpıştırıcısı yapılan bir hata ile felakete neden oldu ve paralel evrenler birbirine girdi.”,
“2012 fenomeni ile birlikte hafızalarda bozukluklar yaşanmaya başladı.”,
“Zamanda yolculuk gerçekleştirildi ve dünyanın bilinen gerçekleri etkilenmeye başladı.”
Hayır hayır..
Aslında arkasındaki neden Konfabulasyon’dur.

KONFABULASYON

“Masallama”, “hoşbeş etmek” gibi kelimelerin de yer ettiği bu psikolojik sendrom, aslında beynin senaryo üretmesidir. Bir nevi hayali anı sendromu, yani aslında hiçbir zaman var olmamış olmasına rağmen gerçek mekan ve gerçek kişilerle zihinde yaratılan bir hikayeleme senaryosu sonrası oluşan bir fantezi-düş türü olan psikolojik kurmacadır.
Akrabalarına düşkün bir çocuğun eski bir resimde olmamasına rağmen kendini o resimde hatırlaması, o şehirde yaşadığını iddia etmesi gibi şeyler örnek verilebilir.
Psikolojik ve tehlikeli olmayan bu sendrom, duruma göre toplumdaki bir sürü kişiyi yanılgıya sokabildiğini bu etkiyi yaratarak belirtmiş oldu.

ÖRNEKLER

Looney Tunes

Warner Bros. tarafından yayınlanan kısa çizgi dizi serisi Looney Tunes’un, Looney Toons olarak hatırlanması. Aslında Looney Tunes, yani Kaçık Tınılar anlamına gelen çizgi dizilerdir.
“Tunes” ve “Toons” okunuşu benzediği için yanlış hatırlamalar gerçekleşmiştir. Hafızalar kelimenin çizgi dizi olduğu gerçeği ile “Cartoon” kelimesinin kısaltması olan “Toon” şeklinde hatırlanmasına sebep olmuştur.ec0658ef6e0d055726fd610a9e98461d27214c39

Monopoly

Üç parça takımı, bıyığı, silindir şapkası ve elindeki siyah değnek ile Monopoly oyununun zengin imajını veren maskotu Rich Uncle Pennybags, hafızalara tek gözünde mercek olduğu şeklinde kazınmış.Hiçbir kaynakta böyle bir resim olmadığı gibi bu da yanlış hatırlanmaktadır.3f95697681981e9b8eb1de615d661dbaf39a88bd

Mickey Mouse

Çocukluğumuzun en sevdiğimiz karakteri olan Mickey’nin bir pantolon askısı mevcut olarak hatırlarız. Maalesef ki aslında Mickey hiçbir zaman pantolon askısı kullanmamış.

ee21cf1bd5766d888526d3430accece44ab7ee20

La Vache Qui Rit

Ünlü peynir markasının logosu olan ineğin burnunda olduğunu hatırladığımız halka aslında hiçbir zaman olmadı.

f6da94088bff40c3a9413202c7af1c2957e68e25

Pikachu

Pikachu’nun kuyruğu her zaman sadece sarı renkteydi. Ama Raichu, yani evrim geçirmiş halinde kuyruğun ince bölümü siyahtı. Fakat Pikachu’da bu siyahlık hiçbir zaman olmadı!4343650d0e19917dbc38ee63c7cd2c9e2e95a956

Bu ve bunlar gibi örnekleri çoğaltmak mümkün yani ortada iddia edildiği gibi paralel evrenler, kelebek etkileri veya hafıza bozuklukları gibi insanları paniğe sevk eden sansasyonel durumlar mevcut değildir.

 

BİZİ TAKİP EDİN FİKRİNİZOLSUN..

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.