Plastik Şişeden Evler

Geri Dönüşüm & Yenilenebilirlik, Tasarım 26 Nisan, 01:56'de eklendi

Bu köydeki plastik şişeden evler normal evlerden iyi görünüyor.

Bir gün, Kanadalı girişimci Robert Bezeau, her yere konan plastik şişelerden sıkıldı, bu yüzden onları yeniden kullanmak için yeni bir yol yaratmaya karar verdi.

Böylece Panama Plastik Şişe Köyü‘nü kurmaya başladığı Panama Bocas del Toro’ya taşındı. Bu köyün asıl amacı plastik atıkları azaltmak ve bu kullanılmış plastiği inşaata dahil ederek hayata döndürmektir.

Genel mesajında Robert şöyle diyor:
“Dünyanın, plastik şişeleri aşağıdaki birçok başka uygulamada tekrar kullanabileceğimizi fark etmesini istiyorum:

  1. Ev yalıtımı
  2. Afetler sonrası hızlı geçici barınaklar
  3. Hayvan çiftlikleri için binalar
  4. Bina yüzme havuzları
  5. Su toplama tankları
  6. Septik tanklar
  7. Tarım suyolları (toprak drenajı)
  8. Ticari depo inşaatı
  9. Ahırlar
  10. Yollar ”

İnşaat sırasında bu kadar güzel görünmeyen şeyler, aslında çoğumuzun yaşamayı seveceği güzel bir ev gibi görünmekle bitiyor.

Bu girişimdeki temel amacı gezegenimizin yaşadığı trajik durum ve plastik atıkların azaltılmasının önemi hakkında farkındalık yaratmak. Web sitesinde ayrıca, dünyanın dört bir yanındaki plastik atıkların tarihçesi ve tarih boyunca hangi olayların karşılaştığımız plastik şişe kirliliği üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu analiz edildi.

“1978: Coca-Cola ve Pepsi, ilk plastik şişeleri satmaya başladı.

Hepimiz o zamanlar bunun fantastik ve en büyük icat olduğunu düşündük. Şişeleri düşürebilir ve birçok kez yeniden açabilirdik.

Düşünmediğimiz şey, şişeleyicilerin, geri gönderilebilen bir cam şişeden geri gönderilemeyen bir plastik şişeye gitmesiydi.

Şişeleyiciler, geri dönüşüme karşı sorumluluklarını Dünya insanlarına devretti. Artık boşalmaları, toplamaları ve fabrikaya geri getirmeleri gerekmiyordu.”

İşte bazı evlerin öncesi ve sonrası fotoğraf çekimleri…

Aslında, herkes bir parça toprak satın alabilir ve adada bir ev inşa edebilir. Web sitesine göre, arazi 19.000 dolar civarında tutuyor ve mimarlar hayallerinizin evini orada inşa etmeye hazır.

Köyde 100 metrekarelik bir ev inşa etmek için yaklaşık 14.000 plastik şişe yeterlidir.

Evler aynı zamanda depreme dayanıklıdır ve sıcaklık açısından oldukça soğuktur, bu nedenle iklimlendirmeye gerek yoktur. Bu, güneş dostu bir topluluk olan köy için enerjinin korunmasına yardımcı olacaktır.


Köy ayrıca evlerin enerji tasarrufu olduğunu belirtir çünkü bir plastik şişenin evinin dış ve iç duvarları arasındaki sıcaklık farkı 35 ° C civarındadır, dolayısıyla iklimlendirmeye gerek yoktur.

Plastik köy aynı zamanda Plastik Şato’da bir konaklama imkanı sunmaktadır.

Kalenin arkasındaki ana fikir insanları daha az plastik kullanmaya teşvik etmek veya en azından onu dikkatle yeniden kullanmak için teşvik etmektir.

Kalenin bitmesi 2 yıl sürdü, dört ayrı bölümü var ve 40.000 PET şişe kullanılarak inşa edildi.

Kalede iki konuk odası ve bir kraliyet süiti vardır, ayrıca bir yemek barı, yemek alanı ve muhteşem manzaraya sahip toplantı alanı bulunmaktadır.

Ayrıca, eylemlerimizin gezegen üzerindeki korkunç etkisi konusunda sizi ziyaret edip eğitebileceğiniz plastik bir “hapishane” bulunmaktadır.

“Hapishaneyi” ziyaret etmek, insanları küçük gezegenlere çevre sorunlarının önemi konusunda eğitmek için gezegene yardım etmeyi teşvik etmeyi amaçlar.

Kaynak:BoredPanda

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.