Problemlerin Sebebi B12 Vitamini Eksikliği

Sağlık 19 Şubat, 14:00'de eklendi

Problemlerin Sebebi B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitamini eksikliğinde hücrelerde bazı aksaklıklar baş gösterir. Gelin bu aksaklıklara bir göz atalım…

Halk arasında ne kadar vitaminin hangi sebze ve meyvede daha çok bulunduğu söylense de, B12 vitamininin temel kaynağı hayvansal proteinlerdir. Sıkça tükettiğimiz, her gün yediğimiz gıdaların çoğu (bakliyat, şekerli, unlu gıdalar, sebze ve meyveler) zerre kadar B12 vitamini bulundurmaz. Bu sebeple birçok insanda B12 vitamini eksikliği meydana gelir. Bu yazıda B12 vitamini eksikliğinde görülen belirtilere ön bilgi amaçlı yer verdik. İşte o belirtiler:

– Unutkanlık

Unutkanlık

Boşuna demiyorlar protein ve B12 deposu balık hafızayı güçlendirir diye..

– Dilde Yanma

Dilde Yanma

Enzim yapısında da bulunan B12 vitamininin eksikliğinden nasibini alan organlardan birisi de dildir. Dilde meydana gelen yanmanın sebebi bu vitamin yetersizliği olabilir.

– İştah Bozukluğu

İştah Bozukluğu

Diğer maddelerde de belirttiğimiz gibi B12 vitaminin en önemli nedeni yeterli miktarda besin alınmamasıdır, bu ise iştah bozukluğunu gösterir.

– Ayak ve El Uyuşması

Ayak ve El Uyuşması

Masabaşı bir işiniz varsa ve sürekli oturan bir insansanız, dolaşım bozukluğu olmaması açısından belirli aralıklarla yürüyüş yapmanızı öneririz. Ancak et ve süt benzeri proteinli gıdaları pek tüketmiyorsanız, B12 vitamin değerlerinize baktırmakta fayda var.

– Kansızlık

Kansızlık

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına bağlı meydana gelen en büyük eksiklik de B12 vitamini eksikliğidir. Bu eksikliğin belirtileri ile anemi hastalığı belirtileri paralellik göstermektedir.

– Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması

İşitme ve denge merkeziyle ilgili önemli bir organ olan kulağımızın, gün içerisinde birçok kez çınladığına şahit oluruz. Bu çınlamanın sizdeki sebebi B12 yetersizliği olabilir.

– Uykusuzluk

Uykusuzluk

Latince ismi “insomnia” olan uykusuzluğun en önemli sebeplerinde birisi de, yine vücuttaki B12 vitamini yetersizliğidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.