Steve Jobs’dan Bir Hayat Dersi

İş Dünyası 10 Nisan, 14:00'de eklendi

İnovasyon delisi, çağımızın dahisi müteveffa Steve Jobs’dan bir başka hikmet incisiyle bugün karşınızdayız.

Günlerden bir gün Steve Jobs, o dönem Apple’da yazılımcı olarak çalışan Guy Kawasaki’nin odasına dalar.

Yanında bir adam vardır. Kawasaki bu adamı tanımaz. Steve doğrudan lafa girer: “Knoware denen şirket hakkında ne düşünüyorsun?”

Kawasaki biraz duraksadıktan sonra sakince cevaplar: “Vasat, sıkıcı ve basit. Apple’ın kafa yorması gereken türden bir şirket değil.”

Bunun üzerine Steve, yanındaki adamı göstererek şöyle der: “Archie McGill ile tanışmanı istiyorum. Kendisi Knoware’in CEO’su olur.”

Aynen böyle. Kawasaki o an içinden “Ulan Steve, yine yaptın yapacağını” demiştir muhtemelen. Ama o bunu önemli bir ders olarak görür ve sonradan şöyle yorumlar: “Steve’in IQ testinden geçmiştim”

“Eğer o dandik Knoware ile ilgili güzel şeyler söyleseydim Steve konuya tamamen yabancı olduğumu düşünecek ve muhtemelen bana kapıyı gösterecekti.”

Steve Jobs için çalışmak ne kolay, ne de hoştu. Her zaman mükemmeli arıyor ve zirvede olmanızı talep ediyordu. Aksi takdirde kapı önüne koyulurduruz. Dünyadaki hiçbir iş pozisyonunu onunla kazandığım tecrübelere değişmem.

Bu deneyim bana ne olursa olsun gerçeği söylemem ve sonuçları hakkında daha az endişelenmem gerektiğine dair üç önemli ders vermişti.

#1 Gerçeği söylemek karakterinizin ve aklınızın verdiği bir sınavdır. Gerçeği söylemek için güce ve onu kavrayabilmek için dirayete ihtiyacınız vardır.

#2 İnsanlar gerçeğe açtır. Sırf pozitif ve destekleyici olabilmek için iyi olmayan bir şeye iyi demenizin kimseye bir faydası olmaz.

#3 Tek bir gerçek vardır. Eğer dürüst olursanız tutarlı olmak da kolaydır. Eğer dürüst değilseniz, söylediklerinizi iyi takip etmeniz gerekir.

İşte bu kadar!

Bugünü de Steve Jobs’ın hikmetiyle kapatmış olduk. Teşekkürler Guy Kawasaki, teşekkürler Steve Jobs!
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: