Stres Seviyenizi Nasıl Azaltırsınız

Liste, Sağlık 17 Kasım, 14:34'de eklendi

Stres Seviyenizi Azaltmak İstiyorsanız Bilimsel Olarak Bilmeniz Gereken Tek Bir Şey Var!

Stres, bildiğiniz gibi günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi sevgili dostlar. Yaşamımızı sürdürebilmek için yalnızca tehlike anında hissetmemiz gereken bu duygu, bugün pek çok konuda hayatımızı tehlike altında hissettiğimiz için haddini aşmış ve vücudumuza zarar vermeye başlamış durumda. Peki stresi nasıl alt edebiliriz?

Max Planck Enstitüsü’nden araştırmacılar, şempanzeler üzerinde yaptıkları son çalışmada stres hakkında şaşırtıcı bilgilere ulaştı.

Kendi aralarında çeşitli sosyal ilişkiler içerisinde bulunan şempanzelerden idrar örneği alarak stres hormonlarının seviyesini inceleyen araştırmacılar, yakın arkadaşlık ilişkileri kuran şempanzelerin hayatlarını tehdit eden durumlarda bile stres hormonlarının sağlıklı sayılabilecek bir seviyede seyrettiğini gözlemledi.

Şempanzelerin yaşadığı stres, aynı zamanda fiziksel olarak da incelendi.

Primatlarda stres, beyinde bulunan hipotalamus ve hipofiz bezi ile böbreküstü bezi arasındaki interaksiyon tarafından kontrol edilmekte. Bu üçlü ittifaka aynı zamanda “HPA Ekseni” ismi de veriliyor.

Kortizol adı verilen stres hormonunu düzenleyen bu üçlü ittifak, aynı zamanda sindirimi, bağışıklığı, doğurganlığı ve idrakı da kontrol ediyor.

Bu sebeple dengeli bir HPA Ekseni’ne sahip olmak, yalnızca stres açısından değil, tüm bedensel sağlığımız açısından çok büyük önem taşıyor ve bu dengeyi sağlamanın iyi sosyal ilişkiler kurmaktan geçtiği uzun zamandır bilim insanları tarafından öne sürülüyor.

Yapılan son çalışmada da araştırmacılar, sosyal ilişkiler ve HPA Ekseni arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için Uganda’daki şempanzeleri gözlemledi.

Hayvanları sosyal ortamlarında, çatışma durumlarında ve dinlenirken gözlemleyen araştırmacılar, tüm bu durumları göz önünde bulundurarak farklı zamanlarda idrar örneği aldı ve şempanzelerin kortizol seviyelerini inceledi.

Çalışmayı yürüten Catherine Crockford, elde ettikleri sonuçlarla ilgili şunları söylüyor:

Örneğin başka gruplardan olan hayvanlarla kavga ederken…

Kavga durumlarında eğer şempanzelerin yanlarında yakın arkadaşları yoksa, kortizol seviyeleri âni artış gösteriyor; ancak eğer destekçileri yanlarındaysa hormon seviyeleri bu tür tehlikeli durumlarda dâhi aynı kalıyor.

Aynı durum, fiziksel temas kurulduğunda da geçerliliğini koruyor.

Fiziksel temas, şempanzelerde yalnızca yakın bir arkadaşla kurulduğu zaman kortizol seviyelerinin düşmesini sağlıyor. Öte yandan yabancılarla kurulan fiziksel temas, hormonun işleyişinde herhangi bir değişiklik yaratmıyor.

Şempanzelerle olan evrimsel yakınlığımız düşünüldüğünde, bilim insanları aynı durumun bizler için geçerli olmasının muhtemel olduğunu düşünüyor.

Büyük ihtimalle yakın arkadaşlıklar kurmak stres hormonlarımızı ve daha da önemlisi tüm beden sağlığımızı dengede tutuyor. E boşuna söylememişler “İnsan sosyal bir varlıktır” diye…

Bizi Facebooktan Takip Etmek İçin Tıklayınız
Bizi Twitterdan Takip Etmek İçin Tıklayınız
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.