Türkiye’de İnternet Ne Kadar Güvenli?

Bilim & Teknoloji 16 Şubat, 13:00'de eklendi

Türkiye'de İnternet Ne Kadar Güvenli?

Her sene 7 Şubat’ta Uluslararası Güvenli İnternet Günü’nü kutlayan Microsoft bu sene de “Değişimin parçası olun: Daha iyi bir internet için hep birlikte” sloganı ile global bir anket düzenledi. Özellikle çocuklar ve gençler arasında teknolojinin daha güvenli ve daha sorumlu bir şekilde kullanılmasını teşvik etmek amacıyla gerçekleşen ankete Türkiye de katıldı. Araştırmaya göre ülkemizde internet kullanıcılarının yüzde 71’i çevrimiçi tehditlere maruz kalıyor, en büyük tehdit ise itibar zedeleme…

Aralarında Türkiye’nin de olduğu 14 ülkede gerçekleştirilen “Dijital Nezaket Endeksi” global ankette çevrimiçi davranışlar dikkate alınarak, kullanıcıların tutum ve algıları mercek altına alındı.

Araştırma kapsamında yetişkin ve gençlerin farklı çevrimiçi etkileşimler üzerinden nezaket seviyeleri incelendi.

Avustralya, Belçika, Brezilya, Şili, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Meksika, Rusya, Güney Afrika, Türkiye, İngiltere ve ABD’de gerçekleştirilen anket, gençlere ve yetişkinlere sorularak gerçekleştirildi.

Araştırma kapsamında katılımcılara “hangi çevrimiçi tehditler yaşandınız?”, “tehditler ne zaman, ne sıklıkta oluştu?”, “nasıl aksiyonlar aldınız?” gibi sorular soruldu ve dört başlık altında 17 çevrimiçi tehdit ölçülmüş.

Ankette, davranışsal risk en yaygın kategori olarak öne çıkarken, Türkiye, uluslararası ortalamadan 16 puan daha yüksek çıktı. “Trolleme” davranışsal riskler arasında en yüksek ve en yaygın belirtilen vaka olarak öne çıktı.

Bu kategoride “istek dışı iletişim” tüm tehditler arasında ikinci sırada yer alırken, nefret söylemlerinde Türkiye, uluslararası orandan daha yüksek bir seviye ile dikkat çekti.

Türkiye’deki kullanıcılar, uluslararası ortalama ile karşılaştırıldığında çevrimiçi ortamda mahremiyet içerikli tehditlere maruz kalma konusunda eşit bir oran gösterdi. İstek dışı cinsel içerikli mesajlaşma ve cinsel taciz en yaygın cinsel tehditler olarak öne çıktı.

“İtibar zedeleyici riskler” Türkiye’de internet kullanıcıları tarafından en fazla dile getirilen endişe olarak öne çıktı.

Türkiye dışındaki araştırma sonuçlarında itibar zedeleyici riskler yüzde 47 olarak gösterilirken, Türkiye’de bu oran yüzde 56 olarak gerçekleşti.

Türkiye dışındaki araştırma sonuçlarında itibar zedeleyici riskler yüzde 47 olarak gösterilirken, Türkiye’de bu oran yüzde 56 olarak gerçekleşti.

Bu kategoride, siber zorbalık ve sanal taciz en önemli kaygı sebepleri olarak belirtilirken ankete katılan kullanıcıların yüzde 46’sı siber zorbalığı en rahatsız edici tehdit olarak değerlendirdi.

Kaynaklar: İndigo, Hürriyet ve Sabah

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.