Uykuda Oluşan Ağrıları Nasıl Engelleriz?

Sağlık 14 Şubat, 21:00'de eklendi

Uykuda Oluşan Ağrıları Nasıl Engelleriz?

Uyuma esnasında vücutta oluşabilecek ağrıları önlemenin yolları ve ipuçları.

1. Omuz ağrısı

Omuz ağrısı

Sırt ağrınız varsa, omurganızın normal eğrilerini korumak çok önemlidir. Sırt üstü yatmak muhtemelen sizin için en iyi yer olacaktır. Doğal omurilik eğrilerini düzeltmek ve tendonlardaki gerginliği azaltmak için dizlerinin altına bir yastık yerleştirin. Ek destek için alt sırtınızın altına küçük bir havlu da deneyebilirsiniz. Eğer yan uyumayı seviyorsanız, cenin pozisyonunu almak en iyisidir. Sırtınızı doğal olarak kemerli tutarak bacaklarınızı hafifçe göğsünüze doğru çekin. Dizlerinizin arasına küçük bir yastık koyun. Bu, belinizi alçaltmanıza yardımcı olabilir.

2. Boyun ağrısı

Boyun ağrısı

Sırt ağrısı gibi, boyun ağrısında da uyurken boynunuzun desteklenmesi gerekiyor. Genel olarak, başınızın altındaki bir yastıkla sırt üstü yatma ve her kolun altında bir yastık en iyi seçenektir. Boyun sorunları olan insanlar yastıklarını çok dikkatli seçmeli, ortopedik veya yuvarlak yastıklara gitmek en iyisidir.

3. Uykuya dalmadan önce

Uykuya dalmadan önce

Telefonları ve bilgisayarları yatmadan önce uzaklaştırmak zor olabilir, ancak bunu mutlaka yapmalısınız. Ekranlardan gelen ışık, uyku-uyanıklık döngülerini etkiler.

Kafein – kahve, enerji içecekleri, soda, siyah çay, çikolata yatmadan en az 6 saat önce tüketin. Sabah ve öğleden sonra egzersiz yapın. Bu, tüm vücudunuzu sese yardımcı olur, kan dolaşımınızı geliştirir ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur.

4. Uykuda kalmak

Uykuda kalmak

Sık sık gecenin ortasında uyanırsanız, uyku moduna geçmeden önce akıllı telefonları kullanmayı bırakın, yatmadan önce de alkolden kaçınmalısınız. Alkol, vücudunuzdaki su dengesini bozar ve uyku döngüsünü etkiler. Ayrıca, oda sıcaklığını kontrol edin. İdeal uyku sıcaklığı 20-22 ° С’dir.

5. Uyanamamak

Uyanamamak

Herkes bu sorundan dolayı acı çekiyor gibi görünüyor, ancak tuhaf bir şekilde çözmek çok kolay. Alarmınızı her gün aynı saatte (hatta hafta sonları) ayarlayın. Erken uyanmak isterseniz, akşamın erken saatlerinde uyumanız gerekir.

6. Horlama

Horlama

Eğer horlama eğilimi gösteriyorsanız, sırt üstü yatmadan kaçının. Bu pozisyonda, boğaz dokuları sarkar ve diliniz geriye doğru boğazınıza düşerek hava yolunu daraltır. Yastığınızı dikkatle seçin. Aşırı yumuşak yastıklar başınızın arkaya eğilmesine ve horlamanın artmasına neden olabilir. Dilinizin nefes borunuza düşmesini önlemek için ekstra bir yastık kullanın veya yatağınızın başını birkaç cm yukarı kaldırın. Özel egzersizler yapın. Dil ve boğazdaki kasların egzersizleri onları güçlendirmeye ve horlamayı azaltmaya yardımcı olabilir.

7. Bacak ağrısı

Bacak ağrısı

Bacak krampları genellikle ayak veya uyluktaki ani spazmlardır. Yaşa bakılmaksızın insanların neredeyse % 80’i bu sorundan muzdarip. Gece bacak krampları, çoğunlukla bazı hastalıklar, sinir hasarı veya eser element eksikliği ile ilişkilidir. Bu durumu çok sık yaşarsanız, doktorunuzla konuşun. Bacak kramplarını durdurmanın iyi bir yolu, bacak kaslarının gerilmesini ve güçlenmesini sağlamaktır. Yatmadan önce yoga yapmayı veya bacaklarınızı masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Unutma ki iyi sonuçlar elde etmek istersen, düzenli olarak egzersiz yapmalısın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

Başlıklar: